William Lindqvist väljer EIF – "Klubbens tydliga målsättning underlättade mitt beslut"

William Lindqvist fortsätter i EIF. Bild: VN-arkiv

Mittbacken William Lindqvist fortsätter i EIF. Han säger att han hade andra alternativ, men slutligen valde han att stanna i Ekenäs.

På onsdagen blev det klart att William Lindqvists fotbollskarriär fortsätter i Ekenäs IF:s herrlag som spelar i division 1. De senaste åren har mittbacken varit en av EIF:s viktigaste spelare och nu har han skrivit på för ytterligare en säsong.

– Vi är mycket glada att William vill spela ännu en säsong för EIF och han gjorde en mycket bra säsong i år. Vi är speciellt glada för att han antagit utmaningen och är med och kämpar för att EIF skall stiga en nivå, säger EIF:s sportchef Peter Haglund i ett pressmeddelande.

Till VN säger Lindqvist att han var öppen för andra klubbförslag, men slutligen valde han att stanna i EIF.

– EIF är ett bra alternativ och det känns bra att fortsätta i laget. Mitt val tog kanske lite tid, men nu är det klart. Klubbens tydliga målsättning underlättade mitt beslut och jag har haft bra diskussioner med EIF.

22-åringen säger också att han är redo för den stundande försäsongen.

– Jag kommer att vara med från start.

Mer läsning