Viveka Rabehl årets fotograf i Ekenäs

Viveka Rabehl var fjolårets bästa fotograf i Ekenäs fotoklubbs interna tävlingar. Hon samlade 23 poäng mot 14 för tvåan Patrick Bagge och 8 för trean Peter Sjöstrand.

Vid klubbens årsmöte den 3 februari korades Viveka Rabehl till årets fotograf och fick som pris ett presentkort.

Efter årsmötet redogjordes för resultaten i klubbens tävling och dess olika klasser. Nio medlemmar hade skickat in 35 bilder samt 11 serier om 3-5 bilder var. Domare var Heidi Holmlund, Sjundeå, ordförande för Biofoto-föreningen i Finland.

I den svartvita klassen där sex fotografer (14 bilder) tävlade tog Patrick Bagge en trippelseger.

I färgklassen deltog också sex fotografer (16 bilder). Där vann Viveka Rabehl före Bagge och Anita Valtonen. I klassen bildserie/reportage segrade Hans-Erik Nyman följd av Valtonen och Tommy Söderholm.

Tre fotografer tävlade om den bästa pappersbilden. Anita Valtonens bild segrade.