Två nya namn på listan över vårens studenter – de här får den vita mössan i Västnyland

Bild: Ksf-arkiv/Sonja Lagerström

Här är de nu, årets pinfärska studenter i de västnyländska gymnasierna från Hangö till Kyrkslätt. VN gratulerar!

Listan är uppdaterad 22.5 kl. 13.00

Hangö gymnasium:

Ajosmäki Melissa

Bussman Elin

Bäckman Robert

Enberg Kevin

Hauskamaa Henna

Kraufvelin Nicodemus

Lindblom Sebastian

Repo Ida

Rosvall Maria

Räsänen Elin

Sandblom Mathilda

Tolppanen Casper

Udd Alexandra

Wernér Ellen

Hankoniemen lukio

Al-Ramahi Jasmin

Ekebom Iida Emilia

Immonen Aino Inkeri

Jurmu Roope Sakari

Kiiski Anni Mirjami

Kovanen Melina Sara Wilhelmiina

Mikkola Ville-Markus

Mäkelä Laura Johanna

Paronen Juulia Elisa

Pennanen Paula Anneli

Piironen Riikka Anneli

Pikkarainen Joni Juhani

Raappana Valtteri Elias

Saarinen Tommi Tapani

Timonen Valtteri Anssi Matias

Tuori Tuomo Ilmari Mikael

Ekenäs gymnasium

Andström Julia

Aulanko Moa

Aurdal William

Bagge Edward

Bergholm Rebecca

Björk Olivia

Borg Oliver

Burgmann Ingrid

Bussman Eva

Drugge Juliana

El Moutacim Mehdi

Emas Cecilia

Enberg Pia

Flemmich Jacob

Fältmarsch Amanda

Gottberg Julia

Gröning Rasmus

Grönqvist Elin

Grönroos Wanda

Gustafsson Marcus

Hannula Sebastian

Harinen Jenny

Holmlund Robin

Holmström Alec

Holmström Axel

Holmström Emilia

Illman Jill

Johansson Emma

Johansson Frida

Karlsson Casper

Landén Olivia

Lindgren Alexander

Lindholm Julia

Lindholm Sofia

Lindroos Emma

Löfgren Viktor

Lönnqvist Eric

Metzner Emma

Molander Linnéa

Nordin Anna

Nyberg Nicole

Nyholm Max

Nylund Emma

Olander Alexandra

Planting Arthur

Puhakka Albert

Rehn Emilia

Rehn Rosanne

Sandell Patricia

Slöör Isak

Stenroos Linn

Sundström Elin

Svärd Edward

Tallroth Celine

Uggeldahl Frans

Weckström Elin

Wenberg Lee-Olivia

Westerdahl Emma

Westerlund Ida

Westerlund Mineha

Karis-Billnäs gymnasium

Rebecca Adolfsson

Felicia Berglund

Jesse Blomberg

Ruska Dahlqvist

Andrea Degerlund

Kristina Gardberg

Nicholas Grönblom

Wilma Grönqvist

Oscar Grönroos

Irene Gustafsson

Charlotta Harling

Leo Holmberg

Tim Holmqvist

Alexander Holmström

Jonathan Huldin

Erik Ingman

Jennie Kervinen

Amanda Källman

Jannica Laukkanen

Ida Lindström

Josephine Lindvik

Emma Lundström

Moa Lönnberg

Johanna Michelsson

Amanda Nilsone

Lina Nyberg

John Ojala

Walton Pihl

Tinja Rolin

Linus Rosendal

Liam Rothwell

Alvar Sirén

Linus Sjöman

Mathias Ström

Lucas Sundström

Johanna Terlinden

Simon Tuppurainen

Anna Wasström

Waranya Wessberg

Oscar Westerholm

Wilma Westerlund

Hugo Wilenius

Dilan Zibari

Karjaan lukio

Aldali, Yusuf

Anvar Khan Avdel, Sovin

Ekström, Miska

Huttunen, Valter

Ilomäki, Minka

Kauppila, Touko

Kivistö, Tommi

Knaapinen, Anton

Koivusipilä, Eeli

Kylä-Nikkilä, Elsa

Leino, Ulriikka

Lindh, Kerstin

Lindroos, Nette

Manninen, Elina

Moisio, Silja

Mäntykoski, Elias

Mäntynen, Anniina

Nyman, Katariina

Nyman, Oskar

Peltola, Selja

Peltonen, Ville

Sihvo, Ville

Spitz, Theodor

Strebelle, Samuel

Söderberg, Theo

Tahvonen, Ella

Tahvonen, Sara

Tahvonen, Sini

Tapaninen, Karoliina

Vanhapelto, Niko

Väisänen, Roosa

Åkerblom, Charlotte

Virkby gymnasium

Alhomäki Nea

Backman Benjamin

Björklund Anthon

Falck Sara

Johansson Ida

Katara Linda

Kiiski Ukko

Långstedt Marie

Malmstén Kristian

Moilanen Malin

Mäkelä Krista

Mäkinen Elias

Niemi Elvira

Pasanen Emil

Reijonen Emma

Roiha Ida

Sandström Charlotta

Sjöberg Thomas

Sonntag Tim

Taira Vilma

Valonen Joni

Vanne Taija

Wasström Moa

Wikström Ida-Maria

Åberg Hannah

Österman Niklas

Kyrkslätts gymnasium:

Ahlgren Martin

Backman Teddy

Berg Marek

Bergman William

Berner Sebastian

Björklund Lucas

Broman Teddy

Casén Emma

Elgh Elias

Fagerholm Jonathan

Forsblom Emma

Forsman Sofia

Gallen Frank

Hagelberg Emilia

Hellström Fanny

Hiitola Oskar

Hägg Joanna

Johansson Daniel

Johansson Dennis

Johansson Marie-Louise

Laasio Jessi

Lagerqvist Rasmus

Levonen Isabella

Lindberg Wilma

Lindroos Oscar

Munck Casimir

Munsterhjelm Mathias

Nordman Anton

Nylund Anna

Nyman Axel

Palm Emrik

Pölönen Jani

Raitala Jonne

Rönnholm Jasmin

Salingre Anton

Schönberg Emil

Schönberg Sebastian

Sjöholm Eliel

Sjöstedt Matilda

Söderlund Rasmus

Tarkio Jan

Taskinen Alisa

Törrönen Wilhelm

Virkki John

Welke Corina

Witting Leander

Åberg Ida

Åkerlund Oskar

Porkkalan lukio

Ahlgren Minea

Berg Jutta

Chydenius Anette

Collander Akseli

Dahina Sami

Grönberg Otto

Haapala Kullervo

Haapio Joonas

Haimakainen Aino

Hakala Juuso

Henriksson Nuutti

Herlevi Eino

Hämäläinen Robert

Hölttä Sara

Jalamo Susanna

Jalas Albert

Jalonen Amanda

Joensuu Robert

Jokinen Annika

Juslin Olivia

Kaipiainen Mitja

Kalliomäki Joona

Kanerva Enni

Karlsson Anton

Karppinen Tuukka

Kellomäki Oliver

Kiili Helmi-Maria

Kilappa Petra

Kima Emmi

Kinnunen Sauli

Koivusaari Eelis

Korhonen Petteri

Koski Henri

Kreus Henri

Kukko Milja

Kurvinen Sami

Kuznetsov Sergey

Kylliäinen Oiva

Laaksonen Jonathan

Lamppu Henna

Lehto Tuuli

Lepistö Jenni

Leskinen Arttu

Liitsola Jere

Lindström Henri

Lämsä Rosa

Martin Samuel

Mikkola Petteri

Mikkonen Rasmus

Moisio Leo-Pauli

Muinonen Noora

Mustonen Peter

Nissi Sofia

Nummelin Erika

Paananen Eetu

Pallonen Vuokko

Peltola Elias

Puisto Tommi

Päivärinta Samuel

Pöyhtäri Paulus

Rabb Hannes

Railamaa Enni

Rainio Rasmus

Raitasuo Nella

Rajala Elsa

Rehn Ville

Reiman Roni

Riabchikov Alexey

Rissanen Markus

Rissanen Roosa

Ruonakoski Tiia

Ryynänen Volter

Saari Teemu

Salmi Elias

Salmi Rasmus

Sampo Eero

Sandstedt Cheryl

Smolander Moona

Soljanto Pyry

Sopanen Tommi

Sorvali Matias

Soukko Leevi

Sume Ville

Suominen Miko

Tahko Iida

Tahvanainen Rosa

Tammela Joona

Thun Fanny

Tikkanen Topias

Turtiainen Jasmin

Usmi Topias

Warren Sofia

Vento Saara

Viljanen Tuuli

Villanen Petteri

Wirtanen Nea

Vuxenlinjen:

Kamunen Niilo

Kontio Oona

Korhonen Jenna

Leevand Kristel

Mulari Aleksi

Nurminen Anders

Rämö Henna

Ylimaula Tomi