Söderlund och Helander med mot Sverige

Tomas Söderlund deltar i Sverigekampen i helgen. Bild:

Den traditionella friidrottskampen mellan Finland och Sverige avgörs i helgen. IF Raseborg har två representanter med i form av spjutkastaren Oliver Helander och kulstötaren Tomas Söderlund.

Friidrottsförbundet har presenterat det lag som ska försöka slå Sverige i helgens landkamp i Stockholm.

Finnkampen, eller Sverigekampen, avgörs på Stockholms stadion lördag och söndag och de finländska herrarna försöker försvara sin överraskande seger från i fjol medan damerna är ute efter revansch.

Hela sju damidrottare dubblerar under landskampen medan fyra herrar ställer upp io två grenar.

Nooralotta Neziri löper både 100 meter häck och 100 meter, Lotta Kamppainen och Anniina Kortemaa ställer upp på 100 och 200 meter medan Sara Kuivisto och Nathalie Blomqvist löper 800 och 1 500 meter. Camilla Richardsson kommer till start på både 5 000 meter och paradgrenen 3 000 meter hinder och Eveliina Määttänen löper 400 meter och 400 meter häck.

Eljas Aalto dubblerar med 200 och 400 meter, Joonas Rinne med 800 och 1 500 meter medan Martti Siikaluoma ställer upp på 1 500 och 5 000 meter och Miika Tenhunen på 3 000 meter hinder och 5 000 meter.

Fakta

Finlands lag i Sverigekampen

Friidrottsförbundet har tagit ut följande idrottare till landskampen mellan Finland och Sverige på Olympiastadion i Stockholm 24-25 augusti.

Herrar:

100 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö, Riku Illukka Vantaan Salamat, Konsta Alatupa Kokkolan Työväen Urheilijat.

200 m: Roope Saarinen Esbo IF, Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna, Tuukka Huuskola Esbo IF.

400 m: Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna, Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö, Erik Back HIFK.

800 m: Markus Teijula Naantalin Löyly, Ville Lampinen Kenttäurheilijat-58, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus.

1500 m: Joonas Rinne Saarijärven Pullistus, Martti Siikaluoma Lahden Ahkera, Tuomo Salonen Espoon Tapiot.

5000 m: Martti Siikaluoma Lahden Ahkera, Hannu Granberg Lahden Ahkera, Miika Tenhunen Nivalan Urheilijat.

10000 m: Eero Saleva Helsingin Kisa-Veikot, Aki Nummela Helsingin Kisa-Veikot, Antti Ihamäki Alajärven Ankkurit.

110 m häck: Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Valtteri Kalliokulju Liedon Parma.

400m häck: Oskari Mörö Esbo IF, Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske, Tuomas Lehtonen Liedon Parma.

3000m hinder: Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot, Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat, Miika Tenhunen Nivalan Urheilijat.

Höjd: Arttu Mattila Äänekosken Urheilijat, Samuli Eriksson Salon Vilpas, Mika Hietaniemi Espoon Tapiot.

Stav: Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat, Tommi Holttinen Someron Esa, Mikko Paavola Alajärven Ankkurit.

Pituus: Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot, Kristian Pulli Kaipolan Vire, Kalle Salminen Joensuun Kataja.

Tresteg: Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat -68, Arttu Tyystjärvi Lappeenrannan Urheilu-Miehet.

Kula: Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku, Tomas Söderlund IF Raseborg, Nico Oksanen Loimaan Voima.

Diskus: Oskari Perälampi Espoon Tapiot, Juha Lahdenranta Porin Yleisurheilu, Ville Kivioja Nokian Urheilijat.

Slägga: Aaron Kangas Kankaanpään Seudun Leisku, Henri Liipola Someron Esa, Aleksi Jaakkola Vehmaisten Urheilijat.

Spjut: Oliver Helander IF Raseborg, Lassi Etelätalo Joensuun Kataja, Toni Kuusela Kuortaneen Kunto.

4×100 m: Konsta Alatupa Kokkolan Työväen Urheilijat, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Roope Saarinen Esbo IF, Tuukka Huuskola Esbo IF, Willem Kajander Borgå Akilles, Riku Illukka Vantaan Salamat.

4×400 m: Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna, Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö, Erik Back HIFK, Ville Lampinen Kenttäurheilijat-58.

Damer:

100 m: Lotta Kemppinen HIFK, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat.

200 m: Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat, Lotta Kemppinen HIFK, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat.

400 m: Amira Chokairy Helsingin Kisa-Veikot, Jeanine Nygård IF Drott, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu.

800 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles, Nathalie Blomqvist IK Falken, Viola Westling Turun Urheiluliitto.

1500 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles, Nathalie Blomqvist IK Falken, Reetta Joronen Savonlinnan Riento.

5000 m: Camilla Richardsson Vasa IS, Moona Korkealaakso Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Katarina Skräddar Helsingin Jyry.

10000 m: Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi, Katarina Skräddar Helsingin Jyry, Laura Manninen Kenttäurheilijat -58.

100 m häck: Annimari Korte HIFK, Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat, Reetta Hurske Tampereen Pyrintö.

400 m häck: Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Kristiina Halonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Nea Mattila HIFK.

3000 m hinder: Camilla Richardsson Vasa IS, Janica Rauma Forssan Salama, Sofie Lövdahl Vasa IS.

Höjd: Heta Tuuri Lahden Ahkera, Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot, Miia Sillman Tampereen Pyrintö.

Stav: Wilma Murto Salon Vilpas, Laura Ollikainen Varkauden Kenttä-Veikot, Saga Andersson Esbo IF.

Längd: Taika Koilahti Turun Weikot, Anne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat- 58, Sini Sanaslahti Kaipolan Vire.

Tresteg: Kira Kytölä Esbo IF, Senni Salminen Imatran Urheilijat, Emma Pullola Vaasan Vasama.

Kula: Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire, Eveliina Rouvali Kuopion Reipas, Suvi Helin Tampereen Pyrintö

Diskus: Lotta-Kaisa Eliander Turun Urheiluliitto, Salla Sipponen Keuruun Kisailijat, Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto.

Slägga: Krista Tervo Karhulan Katajaiset, Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu, Inga Linna Riihimäen Kisko.

Spjut: Heidi Nokelainen Joensuun Kataja, Jenni Kangas Seinäjoen Seudun Urheilijat, Jatta-Mari Jääskeläinen Turun Urheiluliitto.

4x100m: Lotta Kemppinen HIFK, Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Johanna Kylmänen Raision Kuula, Jandeh Jallow Oulun Pyrintö.

4x400m: Amira Chokairy Helsingin Kisa-Veikot, Jeanine Nygård IF Drott, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Ida Ravaska Veitsiluodon Kisaveikot, Kristiina Halonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Nea Mattila HIFK.

Gång:

Herrar, 10 000 m: Aleksi Ojala Urjalan Urheilijat, Jaakko Määttänen Espoon Tapiot, Joni Hava Espoon Tapiot.

Damer, 5000 m: Elisa Neuvonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Enni Nurmi Espoon Tapiot, Hele Haapaniemi Espoon Tapiot.

Mer läsning