Säsongen fortsätter i Snappertuna

Bild: Mikael Grönroos

På lördag fortsätter den inhemska orienteringssäsongen i Snappertuna då Karis Ura arrangerar en nationell långdistanstävling. För Karis Ura är det samtidigt fråga om föreningens 110-års jubileumstävling.

365 orienterare har anmält sig till tävlingen och de största föreningarna är Espoon Suunta och Helsingin Suunnistajat med drygt 30 deltagare. De västnyländska föreningarna Lynx och OK Raseborg ställer också upp med stora trupper på 27 respektive 25 löpare.I herrarnas huvudklass, H21, har 20 löpare anmält sig till den 12,5km långa banan. Bäst placerade på den inhemska rankinglistan inför tävlingen är MS Parmas Sami Hämäläinen (33:e) samt Lynx duo Janne Mänkärlä (37:e) och Aleksi Leskinen (39:e).

Damernas huvudklass har denna gång samlat endast tio deltagare och här är det flera västnyländska löpare som tillhör förhandsfavoriterna. Lynx Sara Karvonen ligger för tillfället på en 36:e plats på den inhemska rankingen och hon får säkerligen tufft motstånd av bl.a. klubbkamraten och junioren Tuuli Heikkilä. Intressanta starter gör också Karis Uras Josefina Sundman och OK Raseborgs Sara Lindholm.Första start vid tävlingarna är kl. 11.00 och banläggaren Markku Lehto utlovar fin terräng och krävande orientering för deltagarna.

– De flesta klasser får njuta av den småskaliga terrängen. Herrarnas huvudklass rör sig i mycket småskaliga områden med branta sluttningar medan terrängens mittdel erbjuder parkliknande flacka bergsområden, skriver Lehto på föreningens hemsida.

Mer läsning