IF Raseborg ordnade klubbmästerskap

I torsdags gjorde IF Raseborgs juniorfriidrottare upp om segern i olika grenar på idrottsplanen i Karis. Om inte annat nämns i resultaten har idrottaren representerat IF Raseborg.

P9 40 meter hinder: 1) Jakob Holmberg 7,74, 2) Liam Grönlund 8,22, 3) Otto Holmberg 8,35, 4) Joseph Abedi-Lartey 8,46, 5) Alexander Järvinen 8,98, 6) William Olin 9,57, 7) Lucas Ahlroos 10,20.

P9 1000 meter: 1) Liam Grönlund 4.04,07, 2) Jakob Holmberg 4.24,39, 3) Alexander Järvinen 4.24,86, 4) Otto Holmberg 4.30,96, 5) Lucas Ahlroos 4.31,16, 6) Joseph Abedi-Lartey 4.43,51.

P9 Kula: 1) Jakob Holmberg 5,72, 2) Liam Grönlund 5,08, 3) Joseph Abedi-Lartey 4,49, 4) Alexander Järvinen 4,36, 5) Filip Romero 4,28, 6) Jimi Grönroos 4,10, 7) Lucas Ahlroos 3,78, 8) William Olin 3,65, 9) Otto Holmberg 3,60.

P11 1000 meter: 1) Jens-Aarne Kero 3.34,89, 2) Benjamin Björklöf 3.36,79, 3) Adrian Långstedt 3.46,46, 4) Daniel Grönvik 3.53,05, 5) Lukas Forsman 3.54,20, 6) Danny Grönvik 4.12,50, 7) Ville Ekebom 4.18,37, 8) Jim Lindqvist 4.22,46, 9) Emil Iveson 4.51,93, Simon Öhman DNS.

P11 60 meter hinder: 1) Benjamin Björklöf 11,31, 2) Jens-Aarne Kero 11,97, 3) Emil Iveson 12,11, 4) Daniel Grönvik 12,56, 5) Jim Lindqvist 12,73, 6) Ville Ekebom 12,76, 7) Lukas Forsman 13,31, 8) Danny Grönvik 13,37, 9) Adrian Långstedt 14,20, 10) Max Nyberg 14,50, 11) Simon Öhman 14,86.

P11 Diskus: 1) Benjamin Björklöf 20,40, 2) Jens-Aarne Kero 20,16, 3) Daniel Grönvik 18,12, 4) Danny Grönvik 17,17, 5) Emil Iveson 16,65, 6) Ville Ekebom 15,93, 7) Wictor Werner 15,77, 8) Simon Öhman 13,48, 9) Adrian Långstedt 11,89, 10) Jim Lindqvist 10,73, Max Nyberg NM.

P13 200 meter: 1) Oliver Öhman 24,92, 2) Alex Fagerlund 28,16, 3) Aron Grönlund 35,00.

P13 60 meter hinder: 1) Alex Fagerlund 11,58, 2) Aron Grönlund 12,04, 3) Simon Björklöf 12,78.

P13 Slägga: 1) Filip Wikholm 35,02, 2) Simon Björklöf 21,70, 3) Alex Fagerlund 17,51, 4) Aron Grönlund 12,71.

P15 300 meter: 1) Marius Wasström 41,41, 2) Oliver Heikkinen 43,96, 3) Ben Grönlund 47,92, 4) Oliver Forsman 51,82.

P15 100 meter hinder: 1) Oliver Forsman 20,25, 2) Ben Grönlund 21,43.

P15 Diskus: 1) Lauri Wuorenrinne 47,80, 2) Ben Grönlund 32,52, 3) Oliver Heikkinen 23,13, 4) Marius Wasström 19,88, 5) Oliver Forsman 17,16.

F9 40 meter hinder: 1) Pinja Purhonen 8,06, 2) Wilma Björklöf 8,39, 3) Alicia Palomäki 8,44, 4) Minttu Kinnari 8,71, 5) Leona Ahlroos 8,81, 6) Jasmin Öhman 8,94, 7) Livia Nordman 8,96, 8) Elin Baarman 9,15, 9) Ellen Westerlund 9,32, 10) Sunniva Iveson 9,77, 11) Ines Westerlund 10,09, 12) Elin Björklöf 10,11, 13) Ellinor Vidfält 11,07, Janica Kanerva DNS, Jessica Kanerva DNS.

F9 1000 meter: 1) Alicia Palomäki 3.50,76, 2) Wilma Björklöf 4.21,12, 3) Pinja Purhonen 4.35,82, 4) Leona Ahlroos 4.43,84, 5) Elin Baarman 4.47,85, 6) Jasmin Öhman 4.48,17, 7) Livia Nordman 4.57,94, 8) Elin Björklöf 5.06,81, 9) Ellen Westerlund 5.10,97, 10) Ines Westerlund 5.17,26.

F9 Kula: 1) Wilma Björklöf 5,06, 2) Minttu Kinnari 4,44, 3) Jasmin Öhman 4,32, 4) Alicia Palomäki 4,30, 5) Livia Nordman 4,13, 6) Elin Baarman 3,82, 7) Pinja Purhonen 3,75, 8) Leona Ahlroos 3,52, 9) Sunniva Iveson 3,35, 10) Ines Westerlund 3,10, 11) Elin Björklöf 2,67, 12) Ellen Westerlund 2,59, 13) Ellinor Vidfält 2,36, Janica Kanerva DNS, Jessica Kanerva DNS.

F11 1000 meter: 1) Ritaj Balta 5.45,10, 2) Tabarik Alwashi 7.20,20.

F11 60 meter hinder: 1) Frida Sjöblom 11,85, 2) Erin Björklöf 12,19, 3) Peppi Purhonen 12,66, 4) Sara Bouktouf 13,80, 5) Aina Heikkinen 15,02, 6) Ritaj Balta 16,28, 7) Tabarik Alwashi 16,78.

F11 Diskus: 1) Erin Björklöf 17,23, 2) Julia Augustson 15,59, 3) Sara Bouktouf 14,68, 4) Wilma Werner 14,46, 5) Peppi Purhonen 12,87, 6) Aina Heikkinen 11,66.

F13 200 meter: 1) Fanny Kero 29,19, 2) Bodil Wikholm 32,41, 3) Matilda Silfver 32,75, 4) Carolina Friman 33,11, 5) Jill Friberg 33,24, 6) Selma Lupala 33,38.

F13 60 meter hinder: 1) Malin Lindroth EsboIF 11,01, 2) Cassandra Nynäs 11,32, 3) Fanny Kero 11,34, 4) Emelie Bergholm 12,00, 5) Jill Friberg 12,27, 6) Selma Lupala 12,41, 7) Matilda Silfver 12,45.

F13 Slägga: 1) Bodil Wikholm 27,39, 2) Erin Fagerström 26,60, 3) Cassandra Nynäs 20,14, 4) Emelie Bergholm 17,90, 5) Jill Friberg 15,03, 6) Carolina Friman 12,50, 7) Matilda Silfver 11,65.

F15 300 meter: 1) Iris Hosio 48,47, 2) Cilia Sandell 49,08.

F15 80 meter hinder: 1) Saimi Lupala 13,01, 2) Iris Hosio 16,98.

F15 Diskus: 1) Saimi Lupala 23,53, 2) Iris Hosio 21,34.

D17 100 meter: 1) Amanda Salin 14,97. Utanför tävlingen: Fanny Kero 14,21.