Här hittar du namnen på dem som valdes in i Västnyland

Johan Kvarnström (t.v.) och Heidi Åkerfelt höll koll på rösträkningen på SDP:s valvaka i Raseborg. Bild: Lina Enlund

Rösterna är räknade i Raseborg, Sjundeå, Ingå och Hangö. Här är namnen på de invalda.

Raseborg

SFP (23 mandat): Blomqvist Thomas 919 röster, Westerholm Anita 674, Törnqvist-Björklund Marika 400, Berglund Johan 380, Karlsson Ragna-Lise 278, Ekholm Jan-Mikael 273, Walls Anders 261, Holmberg Sven 187, Borgman Mikael 148, Nylund Mikael 143, Henriksson Linnéa 142, Nyberg Michael 131, Alén Isabella 129, Dahlqvist Kaisla 120, Granström Britt-Marie 116, Johansson Dan 112, Stenström Martin 110, Dahlén Anni 105, Orre Werner 104, Pråhl Annika 91, Ilander Kerstin 85, Malmén Maj-Britt 73, Oksanen Anna 73.

SDP (12 mandat): Kvarnström Johan 960 röster, Lagerstam Mats 203, Grundström Camilla 178 , Åkerfelt Heidi 168 röster, Wessberg Nina 120, Holmlund Frank 114, Heimberg Ulf 113, Koivunen Kimmo 113, Kajander Petri 101, Mettovaara Reija 92, Pelkonen Jorma 84, Vallin Riitta 84.

Gröna förbundet (3 mandat): Sointukangas Kati 197 röster, Donner Irina 121, Laaksonen Heli 121.

Vänsterförbundet (2 mandat): Paarma Junttila Emilia 77 röster, Parkkonen Minna 59.

Samlingspartiet (2 mandat): Ahomaa Petteri 243 röster, Hafström Roger 121.

Sannfinländarna (1 mandat): Tyni Tatu 130 röster.

Ingå

SFP (17 mandat): Henrik Wickström 748 röster, Karl Åberg 139, Robert Lemström 93, Annika Wide 83, Annette Lindholm 68, Kristian Westerholm 64, Patricia Wessman 49, Ingrid Träskman 46, Marie Bergman-Auvinen 44, Mikael Rehnberg 44, Andreas Elfving 38, Annika Holmström 30, Kaj Karlsted 29, Patricia Grönholm 24, Eivor Björklöf 21, Glenn Hagman 21, Jojje Öberg 21.

Samlingspartiet (4 mandat): Timo Kallio 68 röster, Rasmus Sulonen 63, Ulla Gunnarsson 46, Juha Kainulainen 46.

SDP (3 mandat): Katja Posio, 61 röster, Petri Nyberg 54, Kimmo Lassander 53.

Gröna (2 mandat): Elina Ahde 66 röster, Mikkjo Heini 30.

Sannfinländarna (1 mandat): Toni Korhonen 49 röster.

Hangö

SFP (10 mandat): Fredrik Rantala 117, Helena Lesch-Saarinen 107, Mats Dannberg 98, Sture Söderholm 89, Edvard Lindfors 72, Hannes Gustafsson 69, Christian Mattsson 66, Mathias Bilenberg 65, Stephan Horn 61, Björn Peltonen 61.

SDP (9 mandat): Aila Pääkkö 141, Sami Laine 109, Jorma Nousiainen 84, Tom Rönnblad 82, Jori Hedback 60, Jaana Pulkkinen 58, Jouko Kavander 53 , Bernt Förström 44, Kurt Böckerman 43

Sannf (4 mandat): Pertti Ruuska 174, Marko Niemi 93, Tony Särs 67, Kai Kankaristo 33.

Saml (3 mandat): Eira Salo 166, Ville Ekroos 90, Jari Karvinen 47

Vänsterförbundet (2 mandat): Birgitta Gran 98, Hanna Varpalahti 80

De Gröna: (1 mandat): Teemu Köppä 58

Hangö 2016 (1 mandat): Rolf Nyström 93

KD: (1 mandat): Olli Mustonen 89

Sjundeå

Samlingspartiet (8 mandat): Marko Linnala 130 röster, Åke Holmlund 85, Maria Koroma-Hintikka 58, Irina Mäkelä 42, Marko Suoknuuti 42, Rainer Sarviaho 41, Heikki Kaisla 33, Heikki Leikola 30.

SFP (8 mandat): Merja Laaksonen 141 röster, Laila Andersson 101, Erik Perklén 80, Susanne Ekström 57, Rabbe Dahlqvist 48, Anders Karell 47, Stefan Svanfeldt 47, Kim Juntunen 42.

SDP (5 mandat): Arja Alho 134 röster, Mervi Lahtinen 73, Kristian Parviainen 71, Mika Mäenpää-Louekoski 31, Tony Khalil 29.

Sannfinländarna (3 mandat): Paula Tuominen 93 röster, Mika Savilahti 68, Dax Sheffield 36.

De Gröna (3 mandat): Satu Söderlund 96 röster, Minna Sneck 73, Hilkka Toivonen 33.