Finland har väntad trupp i friidrottslandskampen

Tävlingsdags. Tomas Söderlund är en av tre västnyländska friidrottare som deltar i landskampen mot Sverige. Bild: Lina Enlund

I helgen är det dags för friidrottslandskampen mellan Finland och Sverige. I år tävlar länderna på Stockholms stadion.

Det finns inte några större överraskningar i den finländska truppen som i helgen tävlar i Stockholm. Ur västnyländsk synvinkel är det endast HIK-friidrotts Linda Sandblom och IF Raseborgs Oliver Helander som inte deltar.

Däremot är Helanders klubbkompis Tomas Söderlund på plats för att stöta kula, medan HIK-friidrotts Jonna Berghem skall löpa 400 meter häck.

Dessutom har Sjundeå IF:s Eero Saleva tagits ut och han deltar i 5000 meter.

Som vanligt kör de första grenarna i gång på lördag och landskampen avslutas ett dygn senare.

Finlands trupp:

Herrar:

100 meter: Samuel Purola Oulun Pyrintö, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat

200 meter: Riku Illukka Vantaan Salamat, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat, Samuel Purola Oulun Pyrintö

400 meter: Markus Teijula Naantalin Löyly, Ville Lampinen Kenttäurheilijat, Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna

800 meter: Ville Lampinen Kenttäurheilijat, Jaakko Laakso Tampereen Pyrintö, Markus Teijula Naantalin Löyly

1500 meter: Samu Mikkonen Kuopion Reipas, Tommi Sundell Porin Yleisurheilu, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus

5000 meter: Robin Ryynänen Turun Urheiluliitto, Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö, Eero Saleva Sjundeå IF

10 000 meter: Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö, Robin Ryynänen Turun Urheiluliitto, Henri Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat

3000 meter hinder: Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot Hannu Granberg Lahden Ahkera, Aki Nummela Helsingin Kisa-Veikot

110 meter häck: Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ville Rajala Alajärven Ankkurit, Viktor Kantele Borgå Akilles

400 meter hinder: Tuomas Lehtonen Liedon Parma, Oskari Mörö Esbo IF, Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske

Höjd: Jesse Huttunen Savitaipaleen Urheilijat, Valtteri Välimäki Uudenkaupungin Kenttäkarhut, Samuli Eriksson Salon Vilpas

Stav: Tommi Holttinen Someron Esa, Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat,Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö

Längd: Arttu Pajulahti Viipurin Urheilijat, Kristian Bäck Vasa IS, Kristian Pulli Kaipolan Vire

Tresteg: Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat, Arttu Tyystjärvi Imatran Urheilijat, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Kula: Tomas Söderlund IF Raseborg, Timo Kööpikkä Laihian Luja, Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku

Diskus: Oskari Perälampi Länsi-Uudenmaan Urheilijat, Pyry Niskala Seinäjoen Seudun Urheilijat, Frantz Kruger Vasa IS

Slägga: Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa, Henri Liipola Someron Esa, Aaron Kangas Kankaanpään Seudun Leisku

Spjut: Lassi Etelätalo Joensuun Kataja, Jani Kiiskilä Veitsiluodon Kisa-Veikot, Tero Pitkämäki Seinäjoen Seudun Urheilijat

4x100 m: Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat, Riku Illukka Vantaan Salamat, Viljami Kaasalainen Mikkelin Kilpa-Veikot, Willem Kajander Borgå Akilles

4 x 400 m: Oskari Mörö Esbo IF, Eljas Aalto Sibbo-Vargarna, Tuomas Lehtonen Liedon Parma, Juho Vanhala Harjavallan Jymy, Christoffer Envall IK Falken

Damer:

100 meter: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat, Sanni Mahonen Keski Uudenmaan Yleisurheilu

200 meter: Hanna Wiss IF Åland, Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat, Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura

400 meter: Nea Mattila HIFK Friidrott, Viivi Lehikoinen HIFK Friidrott, Katri Mustola Kalajoen Junkkarit

800 meter: Zenitha Eriksson IK Falken, Sara Kuivisto Borgå Akilles, Aino Paunonen Turun Urheiluliitto

1500 meter: Sara Kuivisto Borgå Akilles, Aino Paunonen Turun Urheiluliitto, Saija Seppä Suolahden Urho

5000 meter: Henni Tofferi Viipurin Urheilijat, 47.72, Camilla Richardsson Vasa IS, Janica Mäkelä Forssan Salamat

10 000 meter: Saara Nikander Länsi Uudenmaan Urheilijat, Sandra Eriksson IK Falken, Anne-Mari Hyryläinen Nagu IF

3000 meter hinder: Astrid Snäll Forssan Salamat, Camilla Richardsson Vasa IS, Anni Suominen Raision Kula

100 meter hinder: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö, Lotta Harala Tampereen Pyrintö, Viivi Avikainen Lahden Ahkera

400 meter hinder: Jonna Berghem HIK Friidrott, Viivi Lehikoinen HIFK Friidrott, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu

Höjd: Viivi Voutilainen Turun Urheiluliitto, Elina Kakko Perttelin Peikot, Elina Smolander Lapuan Virkiä

Stav: Elina Lampela Oulun Pyrintö, Minna Nikkanen Someron Esa, Saga Andersson Esbo IF

Längd: Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat, Matilda Bogdanoff HIFK Friidrott

Tresteg: Emma Pullola Vaasan Vasamat, Sanna Nygård 13,76, Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy.

Kula: Eveliina Rouvali Kuopion Reipas, Katri Hirvonen Joensuun Kataja, Kaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus

Diskus: Helena Leveelahti Virtain Urheilijat, Krista Uusi-Kinnala Laitilan Jyske 53,48, Salla Sipponen Keuruun Kisailijat 57,39.

Slägga: Johanna Salmela Jyväskylän Kenttäurheilijat, Merja Korpela Soinin Sisu, Krista Tervo Karhulan Katajaiset

Spjut: Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat, Heidi Nokelainen Simpeleen Urheilijat, Jenni Kangas Seinäjoen Seudun Urheilijat

4 x100 meter: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat, Sanni Mahonen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura, Hanna Wiss IF Åland

4 x 400 m: Katri Mustola Kalajoen Junkkarit, Viivi Lehikoinen HIFK Friidrott, Nea Mattila HIFK Friidrott, Jeanine Nygård, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu

Mer läsning