Eke Golf firar 20-årsjubileum med tävling – ”Inte visste vi riktigt vad vi gav oss in i”

Föreningen Eke Golf firar på lördag sina 20 år med en jubileumstävling på hemmabanan i Ekenäs. Det gör man som en välmående förening med cirka 700 medlemmar. ”Vi ser framåt med optimism”, säger ordförande Björn Lindqvist.

Jan Björklund (t.v.) och Björn Lindqvist är första respektive nuvarande ordförande för Eke Golf.
Thomas Sundströmthomas.sundstrom@vastranyland.fi
26.05.2023 08:49 UPPDATERAD 29.05.2023 12:04
Eke Golf grundades den 27 maj 2003 som Ekenäs golfklubb. Till första ordförande valdes Jan Björklund som tidigare bland annat hade stor erfarenhet från sin framgångsrika tid som ordförande för BK-46:s handboll i Karis.
– Golf hade jag aldrig spelat, men Kjell Danielsson lurade mig med. Inte visste väl jag riktigt vad jag gav mig in i, säger Björklund nu tjugo år senare.
– Utan det jobb Jan Björklund gjorde skulle vi nog inte sitta här. Han har lagt ner otaliga timmar på detta, säger Björn Lindqvist som i dag är ordförande för klubben.

ANDRA LÄSER