Tenalabon Jan Lindroos pensionerar sig från Åbo Svenska Teater – men är inte beredd att sluta jobba ännu

Tenalabon Jan Lindroos har i decennier arbetat för finlandssvensk kultur, senast som turnéproducent vid Åbo Svenska teater. Efter uppnådd pensionsålder slutar han där, men är inte redo att lämna arbetslivet ännu. ”Nog skulle jag gärna hoppa på något projekt ännu”, säger han.

Jan Lindroos slutar som turnéproducent vid Åbo Svenska Teater. Nu finns det åtminstone litet mera tid för veden på gården i Tenala.
Thomas Sundströmthomas.sundstrom@vastranyland.fi
25.05.2023 05:56 UPPDATERAD 31.05.2023 09:07
Jan Lindroos, 64 år, inledde på 1980-talet sin yrkesbana som journalist, bland annat vid lokalradion Yle Västnyland och Västra Nyland. År 1993 började han jobba för den Västnyländska ungdomsringen som bland annat står bakom Raseborgs sommarteater.
– Ringen hade då flera krisår år bakom sig, så det fanns mycket att styra upp. Och det gick väl ganska bra. Då i början var det fråga om en halvdagstjänst, men den kunde utvecklas med tiden.
Från 2003 jobbade han sedan som anställd på helhet som verksamhetsledare och  konstnärligt ansvarig. Men det blev ett tvärstopp 2012.

ANDRA LÄSER