Max Granlund årets handbollsspelare

De bästa idrottarna grenvis i Finland för 2022 är valda. Årets handbollsspelare blev Max Granlund som spelar för svenska Alingsås.

Max Granlund blev årets handbollsspelare.
Thomas Sundströmthomas.sundstrom@vastranyland.fi
09.01.2023 10:30 UPPDATERAD 09.01.2023 13:20
Finlands sportjournalistförbund utser årligen åtets idrottare grenvis. För år 2022 riktades kanske det på förhand sett största västnyländska intresset kom handbollen. 
Där gick alltså titeln till Max Granlund. Den forna Dickenspelaren utsågs nu till årets spelare för första gången.
I fjol gick titeln till Ellen Voutilainen i Skuru IK. För det hade Nico Rönnberg, nu i BK-46, valts till årets spelare fyra år i rad.
Bland de övriga valen kan noteras att Natalia Kuikka, Portland Thorns, blev årets fotbollsspelare, medan Mikko Rantanen,  Colorado Avalanche, blev årets ishockeyspelare. I friidrott gick titeln till stavhopparen  Wilma Murto.
Årets idrottare i Finland väljs på torsdag kväll.

Årets bästa idrottare grenvis

Aerobic: Nea Kivelä, Turun Urheiluliitto
Agility: Jaakko Suoknuuti, Littoisten Agility Warriors
Alpint: Santeri Kiiveri, Saimaa Ski
Amerikansk fotboll: Olaus Alinen, Loomis Chaffee Pelicans (USA)
Backhoppning: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat
Badminton: Kalle Koljonen, Tapion Sulka
Bandy: Samuli Helavuori, Edsbyns IF (SWE)
Basket: Lauri Markkanen, Cleveland Cavaliers (USA) / Utah Jazz (USA)
Beach volley: Taru Lahti-Liukkonen – Niina Ahtiainen
Biljard: Arseni Sevastyanov, Iso8
Bilsport: Kalle Rovanperä
Boboll: Jukka-Pekka Vainionpää, Vimpelin Veto
Bordtennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu / Jura Morez TT (FRA)
Bowling: Peppi Konsteri, Giants
Boxning: Emma Jokiaho, Tampereen Voimailuseura
Brasiliansk jujutsu/submission wrestling: Santeri Lilius, Lilius Barnatt (ESP)
Brottning: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera
Bågskytte: ​Jere Forsberg, Jousiammuntaseura Robin Hood
Cricket: Peter Gallagher, Empire Kriketti Klubi
Curling: Kalle Kiiskinen, Hyvinkään Curling
Cykelorientering: Samuel Pökälä, Asikkalan Raikas
Cykling: Anniina Ahtosalo, Uno-X Pro Cycling Team (NOR) / Korson Kaiku
Danssport: Masi Sauren – Anna Tyutyunyuk, Rock´n´Swing Dance Club Comets
Darts: Marko Kantele, Samuli Blues
Discgolf: Henna Blomroos, Rauman Frisbee
Draghundssport: Ronny Wingren, Pohjois-Lapin Valjakkourheilijat
E-sport: Erik Tammenpää, ENCE
Fotboll: Natalia Kuikka, Portland Thorns (USA)
Freestyle: Anni Kärävä, Freestyleseura Moebius
Friidrott: Wilma Murto, Salon Vilpas
Futsal: Jani Korpela, MFC Torpedo (RUS) / Kampuksen Dynamo / BTS Rekord Bielsko-Biala (POL)
Fäktning: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat
Golf: Kalle Samooja, Kultaranta Golf
Gymnastik: Maisa Kuusikko, Tampereen Voimistelijat
Handboll: Max Granlund, Alingsås (SWE)
Hastighetsåkning på skridsko: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät
Ice cross downhill: Mirko Lahti
Innebandy: Lassi Toriseva, SC Classic
Ishockey: Mikko Rantanen, Colorado Avalanche (USA)
Judo: Martti Puumalainen, Meido-Kan
Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura
Kickboxning: Akseli Saurama, Järvenpään Kehäkarhut
Klättring: Enni Bertling, Kiipeilyurheilijat
Konstsim: Pinja Kekki, Vantaan Pyörre
Konståkning: Juulia Turkkila – Matthias Versluis, Helsingin Luistelijat
Landhockey: Santeri Määttänen, HT-85
Luftfart: Jussi Forss, Lennokkipojat
Längdskidåkning: Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura
MMA: Makwan Amirkhani
Modern femkamp: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat
Motorcykel: Lari Kunnas, Helsingin Moottorikerho
Motorbåtsport: Alec Weckström, Porvoon Moottorivenekerho
Nordisk kombination: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura
Orientering: Venla Harju, Tampereen Pyrintö
Paddling: Sara Mihalik, Meloiloa
Petanque: Mikko Lehti, Riemukaari
Ridsport: Emma Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat
Pilkastning: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho
Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89 / RNK Flyers
Rodd: Joel Naukkarinen, Nesteen Soutajat
Rugby: Sanna-Kaisa Lintu, Helsinki Rugby Club
Segling: Sinem Kurtbay – Akseli Keskinen, NJK / Tuusulanjärven Purjehtijat
Simhopp: Lauren Hallaselkä, Uimahyppyseura Tiirat
Simning: Matti Mattsson, Porin Uimaseura
Skateboard: Eetu Toropainen
Skidorientering: Ville-Petteri Saarela, Keminmaan Urheilijat
Skidskytte: Tero Seppälä, Haapajärven Kiilat
Skytte: Noora Antikainen, Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Snowboarding: Matti Suur-Hamari
Snöskoter: Saku Niskanen, Ylä-Savon Moottorikerho
Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club
Styrkelyft: Emmeth Salo, Pietarsaaren Voimailijat
Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team
Tennis: Harri Heliövaara, Sata-Tennis
Thaiboxning: Anna Rantanen, Lahti Thaiboxing Club
Trav: Santtu Raitala
Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto
Tyngdlyftning: Saara Retulainen, Turun Atleettiklubi
Vattenpolo: Pessi Aalto, Turun Uimarit
Vattenskidor: Evert Aartsen jr., Kokkolan Barefooters
Volleyboll: Roosa Koskelo, Allianz MTV Stuttgart (GER)

ANDRA LÄSER