De här är årets idrottare i sin grenar

Lukas Hradecký är Finlands bästa fotbollsspelare. Bild: SPT-arkiv

Finlands sportjournalistförbund har utsett årets bästa idrottare i olika grenar. Här är namnen på pristagarna.

Aerobic: Nea Kivelä, Turun Urheiluliitto

Agility: Iida Vakkuri, Agilityklubi

Alpint: Samu Torsti, Vasa Skidklubb

Amerikansk fotboll: Chris Mulumba, Hamilton Tiger-Cats (Kanada)

Backhoppning: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat

Badminton: Kalle Koljonen, Tapion Sulka

Bandy: Tuomas Määttä, SKA Neftjanik (Ryssland)

Basket: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA) / Cleveland Cavaliers (USA)

Beach volley: Riikka Lehtonen – Niina Ahtiainen

Biljard: Robin Hull, AuraBiljardi

Bilsport: Kalle Rovanperä

Boboll: Tuomas Jussila, Manse PP

Bordtennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu och Jura Morez (Frankrike)

Bowling: Tomas Käyhkö, Mainarit

Boxning: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura

Brottning: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera

Bågskytte: ​Antti Vikström, Oulaisten Sulka

Cricket: Mahesh Tambe, Empire Cricket Club

Curling: Kalle Kiiskinen, Hyvinkään Curling

Cykel: Jaakko Hänninen, AG2R Citroën (Frankrike) och TWD-Länken

Cykelorientering: Samuel Pökälä, Asikkalan Raikas

Danssport: Johannes Hattunen

Darts: Marko Kantele, Samuli Blues

Discgolf: Henna Blomroos, Rauman Frisbee

Draghundssport: Pekka Niemi, Sisä-Suomen Valjakkourheilijat

E-sport: Erik Tammenpää

Fotboll: Lukas Hradecký, Bayer 04 Leverkusen (Tyskland)

Flygsport: Jouni Makkonen, Ultra Team Lahti

Freestyle: Olli Penttala, Freestyleseura Moebius

Friidrott: Toni Piispanen, Espoon Tapiot

Futsal: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo

Fäktning: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Golf: Matilda Castren, Linna Golf

Gymnastik: Emil Soravuo, Espoon Telinetaiturit

Handboll: Ellen Voutilainen, Skuru IK (Sverige)

Hastighetsåkning på skridsko: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät

Innebandy: Veera Kauppi, Team Thorengruppen SK (Sverige)

Ishockey: Aleksander Barkov, Florida Panthers (USA)

Judo: Martti Puumalainen, Meido-Kan

Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Klättring: Anthony Gullsten, Kiipeilyurheilijat

Konståkning: Juulia Turkkila – Matthias Versluis, Helsingin Luistelijat

Kickboxing: Essi Honkonen, Jyväskylän Jigotai Kickboxing

Landhockey: Nea Väisänen, Porvoo HC

Längdåkning: Joni Mäki, Pohti Ski Team (Pyhäjärvi) – Ristomatti Hakola, Jämin Jänne

Mixed martial arts: Jesse Urholin, Porin Kamppailu-urheilukeskus

Modern femkamp: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Motorbåtssport: Sami Reinikainen, Kotkan Pursiseura – Kotka Segelsällskap

Motorcykel: Lasse Kurvinen, Heinolan Moottorikerho

Motorkälke: Topi Posti, Kemijärven Moottorikerho

Nordisk kombination: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura

Orientering: Miika Kirmula, Kalevan Rasti

Paddling: Visa Rahkola, Tuusmelojat

Pilidrott: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho

Ridsport: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89

Rodd: Eeva Karppinen, Nesteen Soutajat

Rugby: Heidi Hennessy, Helsinki RC och Loughborough Lightning (England)

Segling: Tuula Tenkanen, Esbo Segelförening

Simhopp: Juho Junttila, Uimahyppyseura Tiirat

Simning: Matti Mattsson, Porin Uimaseura

Skateboard: Lizzie Armanto

Skidorientering: Salla Koskela, Lounais-Hämeen Rasti

Skidskytte: Tero Seppälä, Haapajärven Kiilat

Skytte: Eetu Kallioinen, Ala-Hämeen Ampujat

Snowboard: Rene Rinnekangas

Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club

Styrkelyft: Tuomas Hautala, Lapuan Ponnistus

Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team

Tennis: Emil Ruusuvuori, HVS-Tennis

Thaiboxing: Tessa Kakkonen, Lahti Thaiboxing Club

Trav: Santtu Raitala

Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto

Tyngdlyftning: Saara Retulainen, Turun Atleettiklubi

Utförsåkning på skridsko: Mirko Lahti

Vattenpolo: Niklas Koskela, Cetus

Volleyboll: Lauri Kerminen, Dinamo Moskova (Ryssland)