Rebecka Mannström från Ekenäs är redo för allsvenskan: "Jag vill göra debut och spela så bra som möjligt"

Sedan några år tillbaka spelar Rebecka Mannström från Ekenäs fotboll i KIF Örebro. Till den här säsongen har hon flyttats upp till klubbens representationslag.

Rebecka Mannström från Ekenäs spelar fotboll sedan några år tillbaka i KIF Örebro.
26.03.2022 12:00 UPPDATERAD 26.03.2022 13:12
Försäsongen för KIF Örebro är inne i sitt slutskede när Västra Nyland ringer upp Rebecka Mannström. Laget har dagen innan spelat en träningsmatch mot IK Uppsala på hemmaplan. Mannström säger att Örebro har en ambitiös målsättning för den kommande säsongen.
– Vi vill kämpa om en plats i övre halvan av tabellen. Klubbens långsiktiga mål är att utmana om medaljplatserna år 2025, säger hon.
Att placera sig bland de tre bästa i damallsvenskan är något som KIF Örebro inte gjort sedan år 2014 då laget vann silver. Så sent som år 2018 spelade laget i elitettan, Sveriges näst högsta serienivå. KIF Örebro har inte placerat sig på den övre halvan av tabellen sedan återkomsten till ligan. Som bäst har laget mäktat med en sjunde plats år 2020.

ANDRA LÄSER