”Körledaren, musikpedagogen, barnträdgårdsläraren Monica Henriksson har under fyrtio år med iver och glädje lett körer för både barn, ungdomar och damer.” Så lyder en del av texten på det diplom som musikpedagogen och Ekenäsbon Monica Henriksson mottog i torsdags av Fruntimmersföreningen i Ekenäs.
Det är diplomet till föreningens kultur- och miljöpris 2023, som Henriksson tilldelas för sitt långvariga engagemang inom stadens kulturliv. Hon har lett ett stort antal körer och projekt, alltid med glädje och iver, vilket fruntorna lyfter fram. Föreningen konstaterar också att de projekt som Monica Henriksson medverkat i rymmer en stor ordglädje.
Själva priset, som också omfattar en penningsumma, överräcktes till Henriksson i samband med konserten Sångkalas som hölls i Sigurd Snåresalen den 3 maj. Diplomet mottog hon i samband med ett möte hos Fruntimmersföreningens nya ordförande Ghita Aschan på Gullö.
ANDRA LÄSER

Raseborg
De svensk- och finskspråkiga vittnena i Raseborg flyttar ihop i nya Rikets sal
31.05.2023 15:00

Fotboll
Mål från egen planhalva när BK tog skön derbyseger – ”Jag försökte mig på ett långskott”
31.05.2023 21:38

Nylands brigad
Stor styrka från Nylands brigad med i Marinens huvudövning - full fart i Syndalen på torsdagen
01.06.2023 14:56

