Tack vare Karis tysta nöd får utsatta familjer julmat på bordet – men världsläget drabbar föreningens ekonomi

Alltsedan 1936 har föreningen Karis tysta nöd stött ortsbor som har det svårt. Men läget på börsen har gått hårt åt föreningens fondmedel. Med en serie kulturhistoriska teckningar och den nya Kariskassen hoppas de skramla ihop pengar för att kunna hjälpa också i framtiden.

Frivilliga krafter mot tyst nöd. Berndt Holmström, Rita Pihl och Karola Holmström fortsätter det värv som påbörjades 1936.
Benjamin Lundinbenjamin.lundin@vastranyland.fi
29.11.2022 06:32 UPPDATERAD 29.11.2022 07:58
– Det finns nog nöd. Vi har aldrig haft problem med att hitta någon att stöda.
Karola Holmström är ordförande för föreningen Karis tysta nöd, som varje år delar ut julpengar till tio lokala familjer. De väljs ut av stadens socialtjänst och summan de får baserar sig på familjens storlek och ekonomiska situation.
– De flesta av dem vi stöder är ensamstående. Vi vet aldrig vem det är som får pengarna eller presentkorten, av socialen får vi bara information om att det till exempel handlar om ”en ensamstående mamma med fyra barn”. Pengarna de får av oss räcker till ordentligt med julmat, säger hon.

ANDRA LÄSER