Skogby IK jubilerar med nya frisbeegolfkorgar - och en bra anda i föreningen

Skogby IK:s populära frisbeegolfbana har fått nya korgar och överlag är stämningen bra i föreningen som firar 85 år. "Det finns en bra vi- och talkoanda i föreningen", säger ordförande Susanna Virtanen. 

Niko Virtanen och Susanna Virtanen vid Skogby IK:s senaste satsning - en variant av luffarschack anpassad för frisbeegolf. 
Jesper Sundströmjesper.sundstrom@vastranyland.fi
04.08.2022 09:27 UPPDATERAD 12.08.2022 12:40
Skogby IK firar 85 år i år och för tillfället är det full fart på klubbens frisbeegolfbana. Ordförande Susanna Virtanen berättar att banan nu har fått nya korgar. 
— När banan öppnade hade den sex hål och den har växt efterhand. I dag har vi 20 hål och tillsammans med staden har vi nu bytt alla korgar. 
Klubbens 20 korgar ger också spelarna numera möjlighet att spela antingen 20 eller 18 hål. Samtidigt säger Virtanen att frisbeegolfspelarna har bra förutsättningar i Skogby. Utöver den fina banan finns det belysning längs den och dessutom ger Skogbys sportplan uppvärmningsmöjligheter. 

ANDRA LÄSER