Anders Adlercreutz i Ekenäs: "Nylands brigads situation stärks om Finland går med i Nato"

Anders Adlercreutz tror att Nylands brigads situation stärks om Finland går med i Nato. "Allting som stärker det nordiska samarbetet och Nordens roll internationellt är per definition bra för Nylands brigad", säger han.

Anders Adlercreutz tror att Nylands brigads situation stärks av ett Natomedlemskap.
02.05.2022 15:24
Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz besökte Nylands brigad i Ekenäs under måndagen. Redan före besöket konstaterade Kyrkslättsbon att ett ställningstagande i frågan om ett finländskt Natomedlemskap är någonting som "säkert i förlängningen också påverkar Nylands brigad".
– Brigaden har haft en liten specialställning med tanke på det nordiska samarbetet och samarbetet med Sverige. Det är säkert saker vi tar upp. Vi diskuterar säkert också hur situationen påverkar beväringarna och hur stampersonalen ser på det.
Om Finland går med i Nato tror Adlercreutz att Nylands brigads situation stärks.

ANDRA LÄSER