Havet och balkongen avgjorde livsstilsflytten till Ingåstrand

Efter att ha bott 25 år i en villa i Vanda bor Sanna Siniketo och hennes man nu i en splitterny lägenhet i Ingå. ”Det är mer än en flytt, det är en livsstilsändring”, säger Siniketo.

Sanna Siniketo vill att hennes lägenheten ska ha en havsnära och öppen stämning.
Mira Strandbergmira.strandberg@vastranyland.fi
17.12.2022 06:09 UPPDATERAD 17.12.2022 09:39
Egentligen ligger början på Sanna Siniketos flytt till Ingå två år bakåt i tiden. Då började både Siniketo och hennes man känna en längtan efter mera lugn än det hektiska huvudstadsområdet kunde erbjuda dem, fastän de bodde i ett lugnt bostadsområde redan då.
– Närheten till havet hade stor dragning på oss. Och möjligheten till båtplats nära hemmet. Men det som var helt avgörande för vårt köpbeslut var den stora terassen, säger Sanna Siniketo när hon visar oss runt i den nya lägenheten i bottenvåningen i det andra huset som blivit färdigt på Ingåstrandområdet.
Den stora inglasade uteplatsen på nästan 60 kvadratmeter som går längs hela lägenheten är än så länge oinvigd, eftersom paret bara har bott här sedan början av oktober. Men till våren har Siniketo stora förhoppningar på balkongen.

ANDRA LÄSER