FSS-mästerskapet i skidåkning pågår i Pedersöre det här veckoslutet och på lördagen blev det flera medaljer för ÖSK. Tomi Sandberg tog guld i H16 när han skidade 6,8 kilometer på 19.31,5. Silvermedaljören Oskari Kalliokoski från Pargas IF var drygt 20 sekunder långsammare och IF Sibbo-Vargarnas Anton Skutanabb (som tog brons) var 44 sekunder långsammare.
För Sandberg handlade det om den andra tävlingsdagen i FSS-mästerskapet. I fredags blev det en fjärde plats i sprintfinalen i klassen H16.
På lördagen blev det också ett silver I D17 för Sandbergs klubbkompis Saimi Lupala. Hennes tid på den 5,1 kilometer långa banan var 16.49,6. Det var 15 sekunder långsammare än Krafts Frida Häggkvist som vann. Häggkvists klubbkompis Felicia Krook tog brons och var ungefär tre sekunder långsammare än Lupala.
I H13 tog ÖSK:s Jesse Sandberg brons. I hans klass skidade deltagarna 3,4 kilometer och Sandbergs tid var 11.03,1. Segern gick till IF Fyrens Filip Fröding som hade tiden 10.53,7. Lauri Kortejärvi (Akilles) tog silver och var tre sekunder snabbare än Sandberg.
ÖSK:s Ron Nyman blev fjärde i H10 och i samma klass blev Anton Nyman – också från ÖSK – fjortonde. ÖSK representerades också av Jill Friberg, Rebecca Malmberg och Theres Äbb i D14 samt av Isabelle Malmberg och Ines Westerlund i D12. Dessutom deltog Ellen Westerlund i D10.
Läs också:
ÖSK blev sjätte i stafett
ANDRA LÄSER

Raseborg
Se bilder: Dans, tal och elever från tre skolor - Raseborg utlyste skolfred på Ekenäs centrumplan
17.08.2022 11:53

Karis
"Hela sötvattensbiologin på ett ställe" - de här oväntade arterna samsas om Pumpviken i Karis
17.08.2022 06:24
Ingå
Priset på nya brandstationen i Ingå kryper över fyra miljoner – det här byggföretaget fick jobbet
16.08.2022 15:33