Årets västnyländska studenter

Bild:

Här publicerar vi namnen på vårens studenter i Västnyland. Listan kompletteras efterhand då vi får namnen från skolorna.

Ekenäs gymnasium

Alén Fanny, Allén Elina, Appelgren Jonas, Arpone nLina, Artzén Anton, Backlund Cecilia, Bengtfolks Fransilia, Björkqvist Johanna, Blomqvist Fredrika, Bäckroos Eveline, Dahlström Rasmus, Degerlund Victoria, Ekebom Sofia, Ekholm Karolina, Eriksson Sandra, Evers Mathilda, Grünwald Stefan, Grönroos Julia, Gustafsson Andreas, Hellén Julia, Himmelroos Emmy, Holmberg Daniel, Holmberg Martin, Holmström Gustav, Holmström Hanna, Hultgren Ida, Hällfors Patricia, Juntunen Patrick, Kallio Oskar, Kayser Bakir Ranja, Kopra Emma-Kaisa, Korin Elin, Korpinen Emma, Kultanen Hanna, Kurtén Agnes, Lindgren Sofia, Lindh Rasmus, Lindholm Jannica, Lindroos Rickard, Lindstedt Fredrik, Linnokari Josefina, Lönnqvist Lucas, Mannström Lucas, Nylund Robin, Nyström Emil, Ohls Charlotta, Pihlström Tony, Rancken Ellen, Rautiainen Kira-Maria, Rehn Elsa, Rehn Julia, Sadiq Baban, Shaw Jessica, Sundström Cecilia, Sundström Moa, Tallroth Lynn, Theman Lisa, Walldén Rebecca, Wallenius Jenny, Walls Jon, Wennberg Linda, Westerlund Oona, Wickström Sabina, Wide Alexandra, Wikström Erik, Wikström Ida, Ehrsten Rasmus, Örsäter Aura, Nyman Dennis, Sandberg Jenny, Molnár Kevin.

Karis-Billnäs gymnasium

Allenius Lonny, Bastioni Remo, Bergroth Kristina, Blomfelt Simon, Bouktouf Fatima, Böckerman Alice, Flythström Johan, Gustafsson Erica, Gustafsson Michelle, Hautaviita Rakel, Heerman William, Heinström Sofie, Helenius Evelina, Holmqvist Tobias, Jalkanen Tiia, Kamppari Saga, Karlman Chatarina, Kervinen Sonja, Kihlstedt Lina, Kyngäs Jannika, Lahtinen Sofie, Laitinen Kaisa, Laukkanen Ida, Laukkanen Jarno, Lindblad Mikaela, Lindén Alexandra, Lindholm Alexandra, Lindholm Krista, Lindroos Emma, Ljunggren Andrea, Madsén Jonas, Nordström André, Nummenmaa Märta, Nyberg Filiph, Nyman Sofia, Palkeinen Lari, Rissanen Rikhard, Rönnblad Lotta, Sandgren Sebastian, Seger Emilia, Selenius Jonas, Silén Frida, Sjölund Sofie, Terlinden Jonathan, Tolvanen Stiina, Tulonen Benjamin, Udd Nicole, Udd André, Uusimäki Camilla, Wilenius Helmer, von Bonsdorff Sandra, Österlund Lina.

Karjaan lukio

Aarrelahti Emmi, Danskanen Otto, Hakala Maija, Holmberg Catharina, Härkänen Mirva, Jalamo Atte, Karhu Iida, Keränen Nea, Korhonen Linnea, Leppänen Elias, Linderman Linda, Mäkipää Kivi, Pippingsköld Henrik, Räty Hanna, Soinio Jaakko, Suominen Tomas, Tahvonen Ossi, Tolonen Aku, Vierikko Ruusa, iitanen Jaakko, Viitanen, Lauri, Välipirtti Ville.

Hangö gymnasium

Alopaeus Marie, Dahlström Fanny, Gröndahl Mathias, Gustafsson Walter, Kamis Lukas, Kekkonen Emilia, Laine Janina, Lindblom Matilda, Nuutinen Nicholas, Rosenström Ted, Skarpman Sophia, Sundqvist Linda, Sundström Ellen, Österling Felicia.

Hankoniemen lukio

Aspinen Senni Katariina, Halonen Salli Kaisa, Hartikainen Salla Essi Emilia, Hedback Oskari Åke Tapani, Huvinen Essi Orvokki Elisabet, Hämäläinen Sofianna Milena, Hämäläinen Tatu Tapio Timoteus, Härmä Roope Heikki Ilmari, Kiiski Auri Johanna, Kohonen Tuomas Eino Johannes, Kyytsönen Katja Helena Alexandra, Malinen Veikko Eemeli, Manner Jenny Heleena, Michelsson Linda Rebecca, Mustonen Antti Matias, Mäkelä Santtu Antero, Mäki Saana Orvokki, Nazari Zara, Nevanperä Jarno Oskari, Näsänen Laura Peppiina, Olin Miki Kristian Santeri, Pihlapuro Essi Maria, Rousu Olli Johannes, Räsänen Milla Katariina, Wiberg Robin Daniel Domentei.

Virkby gymnasium

Anttila Tobias, Blomberg Jessica, Enström Johan, Grönholm Kenneth, Heimberg Malin, Junttonen Roosa, Karlsson Fredrik, Karlsson Martin, Klinge Leo, Kreander Miisa, Källman Alex, Lehtimäki Voltti, Lehtiö Theresa, Lindholm Jenny, Mäki Susanna, Nyholm Gustav, Roiha Emilia, Salo Erika, Sandell Jonne, Streng Rebecka, Valtari Axel, Vaskelainen Janica, Virolainen Julia, Virta Sandra, Weckström Charlotta, Weckström Sandra, Westerlund Nea, Wilkman Anton.

Lohjan yhteislyseon lukio

Ahola Jere, Ali-Alha Pirita, Aljasmäe Christine, Anttila Pinja, Auramo Ella, Bergström Rebecca, Björke Mikael, Böss Martin, Elo Kristina, Enroos Toni, Eskonen Julia, Flygare Maria, Fräntilä Janika, Gemmell Laura, Grahn Elias, Haataja Heidi, Hakala Henna, Halminen Saija, Halttunen Jemina, Hannila Emma, Hanninen Antti, Hannula Julia, Hannula Kasperi, Harja Santeri, Heikkilä Peppi, Heinonen Salla, Heinonen Teemu, Heiskanen Tiiu, Helisniemi Akseli, Herpiö Hertta, Hietanen Janette, Hirvonen Otto, Hooton Sara, Huhtala Emma, Huhtala Jaakko, Hyypiä Lauri, Ikävalko Tuomo, Ilvonen Maria, Jaskari Onni, Jokela Jenni, Jokinen Arttu, Julkunen Aleksi, Juolahti Julia, Jurvanen Sini, Jussila Karoliina, Juvonen Iina, Jäntti Deniz, Jäälinoja Aino, Kaarakainen Saana, Kaasalainen Aku, Kainumaa Eero, Kairo Joona, Kallio Ronja, Kankaala Antti, Kankaanpää Anni, Karonen Jukka, Kauppinen Ken, Kemppainen Sara, Koivukoski Valtteri, Kononen Markus, Kontio Lea-Edea, Korhonen Sanna, Korhonen Tanja, Koskinen Reetta, Kröger Tiia, Kujanpää Ville, Kukkonen Joona, Kumpumäki Vilma, Kärjes Inka, Laasio Teemu, Laatikainen Maria, Laine Emma-Lotta, Lapa-Aho Karita, Laukkanen Tino, Lauraeus Mathias, Laurila Heidi, Lehtinen Siiri, Leppäkorpi Tiia, Leppänen Heidi, Leskelä Jaakko, Lindström Milla, Linna Pauliina, Lintilä Julia, Lintula Teea, Luukkala Teemu, Malmelin Erika, Malmgren Vilma, Mantere Miika, Matinlassi Patrik, Mattila Kerttu, Miettinen Melissa, Myllymaa Milja, Mäkelä Juha, Mäkinen Satu, Niemelä Petra, Niemi Noora, Niemi Tanja, Nieminen Roni, Nikander Markus, Nikkari Mikael, Nordström Aarni, Nousiainen Paula, Nurmela Verneri, Nurmio Emmi, Närhi Kalle, Näätsaari Saara, Oittila Hanna, Oksanen Emma, Ollila Otso, Osara Kaisla, Ovaska Salla, Paakkunainen Tiia, Paavilainen Jani, Paavilainen Sara, Partanen Sara, Parviainen Mirita, Pehkonen Tuomas, Pelto-Timperi Henriikka, Peräkylä Miisa, Peräsaari Utu, Piirilä Helmer, Pikkarainen Leevi, Pikkarainen Vertti, Poikolainen Helmi, Porrassalmi Mona, Puusa Roni, Puusaari Rosa, Pyykönen Laura, Reid Sara, Rossi Milja, Rouvali Joni-Pekka, Ruti Veera, Salo Ella, Salonen Nikke, Savola Emmi, Seunavaara Ilari, Silvasti Oskari, Slik Grete, Sohlström Mari, Suominen Veera, Suovesi Sakari, Särkilahti Iiris, Söderlund Joonas, Söderlund Peik, Takala Jarkko, Tamminen Eppu, Tani Janni, Tanner Santeri, Tapiola Jenna, Tavi Petra, Temonen Niina, Tiainen Christa, Tiilikainen Evi, Tikkala Jyri, Torkkel Jenni, Torniainen Otto, Tukiainen Emilia, Turkki Hanna, Vallenius Aleksanteri, Vanha-Perttula Retu, Varis Jesse, Vedman Robin, Veijola Anton, Vikstedt Rosa, Virtanen Olli, Virtanen Vilma, Vuin Maria, Vuorenmaa Iida, Vuorenpää Jonna, Vuorio Henrik, Vänttinen Lasse, Vänttinen Samuli, Wikström Sofia, Ylä-Peräinen Taru, Yrjö-Koskinen-Smith Tomas, Åström Ronja,

Kyrkslätts gymnasium

Aaltonen Oscar, Ahlstedt Oliver, Backman Keren, Backman Dennis, Bergendahl Benjamin, Bergfors Mikael, Brenner Clarissa, Bäckström Sabina, Degerth Johanna, Eklundh Max, Ekman Ella , Elgh Elin, Engman Janina, Eriksson Alexandra, Fabritius Robert, Forsell Ellen, Forssas Lotta, Gellin Jon, Georgs Valter, Grenman Edward, Hagelberg Emmi, Hakala Jonny, Hasselblatt Casimir,Hellström Annika, Hellström Frida, Hildén Walter, Huumonen Kati, Johansson Kalle, Järvinen Albin, Karlsson Emilia, Kaski Christina, Korander Rebecca, Koskinen Nea, Kvikant Minette, Laasio Joni, Lindberg Anton, Lindvall Matias, Loivakari Emilia, Lundqvist Lina, Malmström Mikaela, Meriläinen Jonathan, Molin Mattias, Mosley Marc, Nevalainen Max, Nordström Ella, Norrman Jonas, Nyström Alex, Ohvo Amanda, Owusu Rafaela, Paananen Jennika, Pastewka Marika, Piltz Jasmine, Pugin Pauli , Rabb Markus, Rehnström Nina, Saarinen Jonas, Salo Mikael, Salomäki Emma, Sjöblom Andreas, Sundström Jimi, Thodén Joar, Tjäru Titus, Troberg Sonja, Valle Patrik, Wallenius Nora, Wallin Nelson, Vireä Susanna, Wickström Jens, Zitting Christopher, Åberg Kasper, Åkerlund Fanny.

Porkkalan lukio

Aakko Lauri, Aalto Pasi, Alanne Oscar, Aliu Kushtrim, Arifi Arif, Bergman Jan, Cardozo Krista, Chydenius Johan, Darth Saana, Hakala Krista, Harju Julia, Heikkinen Emil, Heimo Siilas, Hellén Panu, Herlevi Leevi, Holopainen Oskari, Huotari Heidi, Huttunen Iina, Ikkala Johannes, Innala Teemu, Jousi Anna, Kajaste Ella, Karppinen Samuli, Kaukolampi Katariina, Kekäle Sofia, Kivinen Jyri, Komulainen Lotta, Kuivalainen Robert, Larmala Niko, Lehtosalo Martti, Liedes Leo, Liimatainen Valtteri, Lindroth Thomas, Linna Tatu, Lipponen Nelli, Mattila Miia, Melin Juho, Miettinen Heidi, Mikola Valtteri, Muttonen Heli, Mäkinen Emmi, Niemelä Valtteri, Nissi Jonatan, Niutanen Mikael, Nummisalo Nelli, Nygren Lauri, Pavilainen Daria, Peippo Jaakko, Penttilä Annika, Perttula Ilmari, Pihlava Minna, Piitulainen Oona, Pikki Heidi, Pilke Kristina, Pitkänen Marikki, Pouttu Anniina, Rajala Nicholas, Rasi Riikka, Rauhala Roope, Reijonen Eetu, Rekola Aleksi, Reponen Sannamari, Riikonen Emma, Rouhelo Kiia, Ruskeeniemi Katriina, Ryynänen Konsta, Räsänen Iita, Saarisalo Altti, Salovaara Samu, Saranpää Oona, Sillanpää Sami, Sorvala Niklas, Stevens Emily, Stigell Santeri, Taddeo Dario, Tallskog Lassi, Tapiovaara Tommi, Tiihonen Sara, Toivola Henri, Toivonen Paul, Tolvi Aleksi, Tuovinen Tea, Turkka Eetu, Vainio Jesse, Vanhanen Aki, Varjonen Tomi, Vihtkari Teo, Vihavainen Samuli, Viljanen Pauli, Vuorinen Olli, Väliviita Jenna.

Aikuislinja

Heikurainen Noora, Jokinen Jani-Pekka, Nurminen Juho, Keinänen Atte, Lehtiö Leo, M. Mosa Omar, Halmelahti Janita.