För Henri Kontinen, världens 30:e bästa dubbelspelare i tennis, har de senaste månaderna varit annorlunda. På grund av coronaviruset har han inte spelat en match sedan Finland mötte Mexiko på bortaplan i Davis Cup i mars. Efter det stoppades den professionella ATP-touren för herrar och just nu är det oklart hur den återstående delen av säsongen ska genomföras. Dock är förhoppningen att en del turneringar ska spelas i USA i augusti och att månaden kulminerar med Grand Slam-turneringen US Open i New York.
Henri Kontinen ser US Open som följande möjliga turnering
I tisdags spelade Henri Kontinen en match i Hangö. För tillfället är proffstouren stoppad, men Kontinen utesluter inte spel i US Open.
Tennis
Premium
Ovanligt. För Henri Kontinen har de senaste månaderna inte innehållit lika många resor som vanligt. I tisdags hade han ändå tagit sig till Hangö för en uppvisningsmatch.
Senast publicerat
Att välja Hangö gymnasium var en lätt match för Egor: "Tennislinjen ger nya möjligheter"
EIF slog PIF enkelt i Ekenäs – tredje raka matchen utan förlust: "Ganska stabil insats"
Östersjödagen i Hangö uppmärksammas med program för både stora och små
En våg med ny konst fyller Gamla bastun i Ekenäs
Mäktigt mastodontrollspel med en del skönhetsfläckar
Ny kampanj ska få konsumenter att slösa mindre energi
Gallup: Hur ser Ekenäsbor på de höga elpriserna - och hur sparar de?
Alternativa energilösningar är här för att stanna - VVS-företagare i Ekenäs: "Miljötänket kommer inte att försvinna"
De hoppar gärna på skolbussen till Virkby: "Lite spännande är det med alla nya människor"
EIF förstärker med två nya spelare - båda har chans att debutera redan på lördag