KyIF:s damlagsverksamhet är i farozonen

Antalet lag i damernas FM-serie i handboll har minskat markant under det senaste dryga årtiondet. Nu finns risken att bara fem lag kan spela FM-handboll nästa säsong. Detta efter att Kyrkslätts IF meddelat att damlagsverksamheten är i farozonen.

Kyrkslätts IF kan ha gjort sitt i handbollens FM-serie.
Tommi Willbergtommi.willberg@ksfmedia.fi
30.03.2023 08:55 UPPDATERAD 30.03.2023 08:58
Damernas FM-serie i handboll har tappat flera lag under de senaste säsongerna. 2012 var FM-serien tio lag stark, 2018 fanns ännu åtta lag på FM-kartan – och kommande höst är det inte alls omöjligt att endast fem lag kan ställa upp i FM-serien.
– För att vara brutalt ärlig: det är illa. Vi får se. Vi har startat diskussioner om framtiden redan för länge sedan, säger Jenny Snellman, ordförande för Kyrkslätt IF:s handbollssektion.
KyIF har haft det ekonomiskt kärvt och tvingades bland annat låta meriterade tränaren Birgitta Lindholm gå i december. KyIF har också haft det oerhört kämpigt med en tunn och väldigt skadeförföljd spelartrupp. Som värst fick KyIF endast ihop åtta spelare till den tredjesista grundseriematchen mot BK-46.

ANDRA LÄSER