De här är årets idrottare i sin grenar

Finlands sportjournalistförbund har utsett årets bästa idrottare i olika grenar. Här är namnen på pristagarna.

Lukas Hradecký är Finlands bästa fotbollsspelare.
Aerobic: Nea Kivelä, Turun Urheiluliitto
Agility: Iida Vakkuri, Agilityklubi
Alpint: Samu Torsti, Vasa Skidklubb
Amerikansk fotboll: Chris Mulumba, Hamilton Tiger-Cats (Kanada)
Backhoppning: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat
Badminton: Kalle Koljonen, Tapion Sulka
Bandy: Tuomas Määttä, SKA Neftjanik (Ryssland)
Basket: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA) / Cleveland Cavaliers (USA)
Beach volley: Riikka Lehtonen – Niina Ahtiainen
Biljard: Robin Hull, AuraBiljardi
Bilsport: Kalle Rovanperä
Boboll: Tuomas Jussila, Manse PP
Bordtennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu och Jura Morez (Frankrike)
Bowling: Tomas Käyhkö, Mainarit
Boxning: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura
Brottning: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera
Bågskytte: ​Antti Vikström, Oulaisten Sulka
Cricket: Mahesh Tambe, Empire Cricket Club
Curling: Kalle Kiiskinen, Hyvinkään Curling
Cykel: Jaakko Hänninen, AG2R Citroën (Frankrike) och TWD-Länken
Cykelorientering: Samuel Pökälä, Asikkalan Raikas
Danssport: Johannes Hattunen
Darts: Marko Kantele, Samuli Blues
Discgolf: Henna Blomroos, Rauman Frisbee
Draghundssport: Pekka Niemi, Sisä-Suomen Valjakkourheilijat
E-sport: Erik Tammenpää
Fotboll: Lukas Hradecký, Bayer 04 Leverkusen (Tyskland)
Flygsport: Jouni Makkonen, Ultra Team Lahti
Freestyle: Olli Penttala, Freestyleseura Moebius
Friidrott: Toni Piispanen, Espoon Tapiot
Futsal: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo
Fäktning: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat
Golf: Matilda Castren, Linna Golf
Gymnastik: Emil Soravuo, Espoon Telinetaiturit
Handboll: Ellen Voutilainen, Skuru IK (Sverige)
Hastighetsåkning på skridsko: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät
Innebandy: Veera Kauppi, Team Thorengruppen SK (Sverige)
Ishockey: Aleksander Barkov, Florida Panthers (USA)
Judo: Martti Puumalainen, Meido-Kan
Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura
Klättring: Anthony Gullsten, Kiipeilyurheilijat
Konståkning: Juulia Turkkila – Matthias Versluis, Helsingin Luistelijat
Kickboxing: Essi Honkonen, Jyväskylän Jigotai Kickboxing
Landhockey: Nea Väisänen, Porvoo HC
Längdåkning: Joni Mäki, Pohti Ski Team (Pyhäjärvi) – Ristomatti Hakola, Jämin Jänne
Mixed martial arts: Jesse Urholin, Porin Kamppailu-urheilukeskus
Modern femkamp: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat
Motorbåtssport: Sami Reinikainen, Kotkan Pursiseura – Kotka Segelsällskap
Motorcykel: Lasse Kurvinen, Heinolan Moottorikerho
Motorkälke: Topi Posti, Kemijärven Moottorikerho
Nordisk kombination: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura
Orientering: Miika Kirmula, Kalevan Rasti
Paddling: Visa Rahkola, Tuusmelojat
Pilidrott: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho
Ridsport: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat
Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89
Rodd: Eeva Karppinen, Nesteen Soutajat
Rugby: Heidi Hennessy, Helsinki RC och Loughborough Lightning (England)
Segling: Tuula Tenkanen, Esbo Segelförening
Simhopp: Juho Junttila, Uimahyppyseura Tiirat
Simning: Matti Mattsson, Porin Uimaseura
Skateboard: Lizzie Armanto
Skidorientering: Salla Koskela, Lounais-Hämeen Rasti
Skidskytte: Tero Seppälä, Haapajärven Kiilat
Skytte: Eetu Kallioinen, Ala-Hämeen Ampujat
Snowboard: Rene Rinnekangas
Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club
Styrkelyft: Tuomas Hautala, Lapuan Ponnistus
Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team
Tennis: Emil Ruusuvuori, HVS-Tennis
Thaiboxing: Tessa Kakkonen, Lahti Thaiboxing Club
Trav: Santtu Raitala
Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto
Tyngdlyftning: Saara Retulainen, Turun Atleettiklubi
Utförsåkning på skridsko: Mirko Lahti
Vattenpolo: Niklas Koskela, Cetus
Volleyboll: Lauri Kerminen, Dinamo Moskova (Ryssland)

ANDRA LÄSER