I april i år berättade båtföretagen Nylund's Boathouse och Marine Alutech att de hade köpt SSAB:s fabriksområde i Lappvik och grundat Port of Lappvik tillsammans.
Sedan dess har mycket hänt, man kan nästan tala om en ketchupeffekt. Nylund's Boathouse har flyttat all sin verksamhet från Pojo till Lappvik och utvidgat både försäljningen av båtar och sin båtförvaring och serviceverksamhet. Sista flyttlasset gick i slutet av juli. Marine Alutech å sin sida koncentrerar sin service av myndighetsbåtar till Lappvik.
– Vår personal var nog litet fundersam till en början, min fru funderade ibland hur allt skulle utfalla och om vi tagit oss vatten över huvudet, säger Michael Nylund, vd för Nylund's Boathouse.
ANDRA LÄSER




