Två nya namn på listan över vårens studenter – de här får den vita mössan i Västnyland

Här är de nu, årets pinfärska studenter i de västnyländska gymnasierna från Hangö till Kyrkslätt. VN gratulerar!

15.05.2019 12:06 UPPDATERAD 22.05.2019 12:59
Listan är uppdaterad 22.5 kl. 13.00

Hangö gymnasium:

Ajosmäki Melissa
Bussman Elin
Bäckman Robert
Enberg Kevin
Hauskamaa Henna
Kraufvelin Nicodemus
Lindblom Sebastian
Repo Ida
Rosvall Maria
Räsänen Elin
Sandblom Mathilda
Tolppanen Casper
Udd Alexandra
Wernér Ellen

Hankoniemen lukio

Al-Ramahi Jasmin
Ekebom Iida Emilia
Immonen Aino Inkeri
Jurmu Roope Sakari
Kiiski Anni Mirjami
Kovanen Melina Sara Wilhelmiina
Mikkola Ville-Markus
Mäkelä Laura Johanna
Paronen Juulia Elisa
Pennanen Paula Anneli
Piironen Riikka Anneli
Pikkarainen Joni Juhani
Raappana Valtteri Elias
Saarinen Tommi Tapani
Timonen Valtteri Anssi Matias
Tuori Tuomo Ilmari Mikael

Ekenäs gymnasium

Andström Julia
Aulanko Moa
Aurdal William
Bagge Edward
Bergholm Rebecca
Björk Olivia
Borg Oliver
Burgmann Ingrid
Bussman Eva
Drugge Juliana
El Moutacim Mehdi
Emas Cecilia
Enberg Pia
Flemmich Jacob
Fältmarsch Amanda
Gottberg Julia
Gröning Rasmus
Grönqvist Elin
Grönroos Wanda
Gustafsson Marcus
Hannula Sebastian
Harinen Jenny
Holmlund Robin
Holmström Alec
Holmström Axel
Holmström Emilia
Illman Jill
Johansson Emma
Johansson Frida
Karlsson Casper
Landén Olivia
Lindgren Alexander
Lindholm Julia
Lindholm Sofia
Lindroos Emma
Löfgren Viktor
Lönnqvist Eric
Metzner Emma
Molander Linnéa
Nordin Anna
Nyberg Nicole
Nyholm Max
Nylund Emma
Olander Alexandra
Planting Arthur
Puhakka Albert
Rehn Emilia
Rehn Rosanne
Sandell Patricia
Slöör Isak
Stenroos Linn
Sundström Elin
Svärd Edward
Tallroth Celine
Uggeldahl Frans
Weckström Elin
Wenberg Lee-Olivia
Westerdahl Emma
Westerlund Ida
Westerlund Mineha

Karis-Billnäs gymnasium

Rebecca Adolfsson
Felicia Berglund
Jesse Blomberg
Ruska Dahlqvist
Andrea Degerlund
Kristina Gardberg
Nicholas Grönblom
Wilma Grönqvist
Oscar Grönroos
Irene Gustafsson
Charlotta Harling
Leo Holmberg
Tim Holmqvist
Alexander Holmström
Jonathan Huldin
Erik Ingman
Jennie Kervinen
Amanda Källman
Jannica Laukkanen
Ida Lindström
Josephine Lindvik
Emma Lundström
Moa Lönnberg
Johanna Michelsson
Amanda Nilsone
Lina Nyberg
John Ojala
Walton Pihl
Tinja Rolin
Linus Rosendal
Liam Rothwell
Alvar Sirén
Linus Sjöman
Mathias Ström
Lucas Sundström
Johanna Terlinden
Simon Tuppurainen
Anna Wasström
Waranya Wessberg
Oscar Westerholm
Wilma Westerlund
Hugo Wilenius
Dilan Zibari

Karjaan lukio

Aldali, Yusuf
Anvar Khan Avdel, Sovin
Ekström, Miska
Huttunen, Valter
Ilomäki, Minka
Kauppila, Touko
Kivistö, Tommi
Knaapinen, Anton
Koivusipilä, Eeli
Kylä-Nikkilä, Elsa
Leino, Ulriikka
Lindh, Kerstin
Lindroos, Nette
Manninen, Elina
Moisio, Silja
Mäntykoski, Elias
Mäntynen, Anniina
Nyman, Katariina
Nyman, Oskar
Peltola, Selja
Peltonen, Ville
Sihvo, Ville
Spitz, Theodor
Strebelle, Samuel
Söderberg, Theo
Tahvonen, Ella
Tahvonen, Sara
Tahvonen, Sini
Tapaninen, Karoliina
Vanhapelto, Niko
Väisänen, Roosa
Åkerblom, Charlotte

Virkby gymnasium

Alhomäki Nea
Backman Benjamin
Björklund Anthon
Falck Sara
Johansson Ida
Katara Linda
Kiiski Ukko
Långstedt Marie
Malmstén Kristian
Moilanen Malin
Mäkelä Krista
Mäkinen Elias
Niemi Elvira
Pasanen Emil
Reijonen Emma
Roiha Ida
Sandström Charlotta
Sjöberg Thomas
Sonntag Tim
Taira Vilma
Valonen Joni
Vanne Taija
Wasström Moa
Wikström Ida-Maria
Åberg Hannah
Österman Niklas

Kyrkslätts gymnasium:

Ahlgren Martin
Backman Teddy
Berg Marek
Bergman William
Berner Sebastian
Björklund Lucas
Broman Teddy
Casén Emma
Elgh Elias
Fagerholm Jonathan
Forsblom Emma
Forsman Sofia
Gallen Frank
Hagelberg Emilia
Hellström Fanny
Hiitola Oskar
Hägg Joanna
Johansson Daniel
Johansson Dennis
Johansson Marie-Louise
Laasio Jessi
Lagerqvist Rasmus
Levonen Isabella
Lindberg Wilma
Lindroos Oscar
Munck Casimir
Munsterhjelm Mathias
Nordman Anton
Nylund Anna
Nyman Axel
Palm Emrik
Pölönen Jani
Raitala Jonne
Rönnholm Jasmin
Salingre Anton
Schönberg Emil
Schönberg Sebastian
Sjöholm Eliel
Sjöstedt Matilda
Söderlund Rasmus
Tarkio Jan
Taskinen Alisa
Törrönen Wilhelm
Virkki John
Welke Corina
Witting Leander
Åberg Ida
Åkerlund Oskar

Porkkalan lukio

Ahlgren Minea
Berg Jutta
Chydenius Anette
Collander Akseli
Dahina Sami
Grönberg Otto
Haapala Kullervo
Haapio Joonas
Haimakainen Aino
Hakala Juuso
Henriksson Nuutti
Herlevi Eino
Hämäläinen Robert
Hölttä Sara
Jalamo Susanna
Jalas Albert
Jalonen Amanda
Joensuu Robert
Jokinen Annika
Juslin Olivia
Kaipiainen Mitja
Kalliomäki Joona
Kanerva Enni
Karlsson Anton
Karppinen Tuukka
Kellomäki Oliver
Kiili Helmi-Maria
Kilappa Petra
Kima Emmi
Kinnunen Sauli
Koivusaari Eelis
Korhonen Petteri
Koski Henri
Kreus Henri
Kukko Milja
Kurvinen Sami
Kuznetsov Sergey
Kylliäinen Oiva
Laaksonen Jonathan
Lamppu Henna
Lehto Tuuli
Lepistö Jenni
Leskinen Arttu
Liitsola Jere
Lindström Henri
Lämsä Rosa
Martin Samuel
Mikkola Petteri
Mikkonen Rasmus
Moisio Leo-Pauli
Muinonen Noora
Mustonen Peter
Nissi Sofia
Nummelin Erika
Paananen Eetu
Pallonen Vuokko
Peltola Elias
Puisto Tommi
Päivärinta Samuel
Pöyhtäri Paulus
Rabb Hannes
Railamaa Enni
Rainio Rasmus
Raitasuo Nella
Rajala Elsa
Rehn Ville
Reiman Roni
Riabchikov Alexey
Rissanen Markus
Rissanen Roosa
Ruonakoski Tiia
Ryynänen Volter
Saari Teemu
Salmi Elias
Salmi Rasmus
Sampo Eero
Sandstedt Cheryl
Smolander Moona
Soljanto Pyry
Sopanen Tommi
Sorvali Matias
Soukko Leevi
Sume Ville
Suominen Miko
Tahko Iida
Tahvanainen Rosa
Tammela Joona
Thun Fanny
Tikkanen Topias
Turtiainen Jasmin
Usmi Topias
Warren Sofia
Vento Saara
Viljanen Tuuli
Villanen Petteri
Wirtanen Nea
Vuxenlinjen:
Kamunen Niilo
Kontio Oona
Korhonen Jenna
Leevand Kristel
Mulari Aleksi
Nurminen Anders
Rämö Henna
Ylimaula Tomi

ANDRA LÄSER