I fjol sålde Sjundeå kommun bara fyra tomter för bostadshus och en tomt för höghus överläts till Asuntosäätiö. Målet för tomtförsäljningen var åtta. Det finns gott om färdigt planlagda tomter i Sjundeå, men kommunen har redan länge kämpat med att få dem sålda.
Nu föreslår tekniska nämnden att kommunen i stället prövar på att hyra ut tomterna. Genom uthyrning skulle de pengar som kommunen satsat på tomterna inte gå till spillo, och områdena skulle komma till användning. Eftersom en hyrestomt minskar kostnaderna för ett husbygge avsevärt menar tekniska nämnden att uthyrning ökar efterfrågan.
Tekniska nämnden beslutade i tisdags om hyresvillkor, som har gjorts upp enligt de modeller som grannkommunerna använder sig av. Till exempel Kyrkslätt, Lojo och Vichtis hyr ut en stor del av sina tomter. Hyrestiden är fyrtio år och årshyran fem procent av det bekräftade försäljningspriset av tomten. Det är också möjligt att senare lösa ut tomten.