Den splitternya friidrottsarenan Baltic i Mariehamn är nu invigd i form av årets upplaga av SFI-mästerskapen i friidrott. Den första tävlingsdagen bestod av många fina västnyländska prestationer. Både Sjundeå IF och IF Raseborg hade deltagare med i några av de över 30 grenarna som utgjorde fredagens tävling.
SFI-mästerskapen består av en 15- och 17-årsklass, samt dam- och herrklasser. Under fredagen tävlade endast juniorer och de äldre idrottarna gör entré under morgondagen.
En av dem som presterade bra under fredagen var 15-åriga Daniel Grönvik. Han inledde tävlingen med ett förträffligt personligt rekord som numera lyder 37,90. Med det resultatet klättrar han också i den nationella statistiken och numera hittar man Grönvik på plats nummer sju.