Råttfällan, som regisserades av Mika Fagerudd, sågs av 2100 personer under spelperioden 12.11-17.12.2022. Pjäsen var den första egna produktionen i Tryckeriteaterns nya utrymmen i kulturhuset Fokus dit Västnyländska Ungdomsringen (VNUR) flyttade i augusti.
Pjäsen fick beröm i synnerhet för skådespelarprestationerna och scenografin, som planerades av Erik Salvesen. Scenografin var detaljerad och noga uttänkt och utnyttjade till fullo det stora scenutrymmet.
– Vi är väldigt nöjda både med publikantalet och med hur den slutliga pjäsen blev. Nu har vi även fått testa fullt ut vad som är möjligt i de nya utrymmena, både vad gäller ljud och ljus, scenbygge och det praktiska arbetet. Även skådisarna har varit jättenöjda med de nya utrymmen de fått jobba i, säger VNUR:s ordförande Leif Wikström.
ANDRA LÄSER


Bordtennis
FM blev framgångssaga för BF-78 – sju medaljer i Tammerfors för Karisförening med bra fart
06.02.2023 06:02

Ekenäs
Sture Lindholm och Cecilia Toivanen fick pris på Runebergsdagen – 12 500 euro var
06.02.2023 09:17

Ekenäs
Polisen har ännu inte hittat mannen som försvann i Ekenäs – men undersökningen fortsätter
03.02.2023 14:20
