109 skidåkare tävlade i ÖSK:s långlopp

Startskott. ÖSK:s traditionella långlopp fick fart på skidåkarna.Bild: Jesper Sundström

I söndags avgjordes ÖSK:s traditionella långlopp i Västerby i Ekenäs. 83 skidåkare hade valt att delta i motionsloppet medan 26 tävlade i det Nåid-klassade loppet.

Veckoslutet var hektiskt för ÖSK:s skidåkare. I lördags ordnades Nåid-mästerskapen i Ingå och ett dygn senare stod ett eget arrangemang på agendan.

Det klassiska långloppet gick då av stapeln och deltagarna kunde välja mellan att åka tre olika sträckor. De var 14 kilometer, 28 kilometer eller 42 kilometer.

83 skidåkare tog långloppet som ett motionslopp, medan 26 stycken hade anmält sig till det Nåid-klassade loppet.

– Vädret var perfekt i år och vi hade över 100 deltagare på plats vilket var bättre än i fjol. Överlag är deltagarna sådana som återkommer varje år, säger arrangören Magnus Lindroos.

Han tror ändå att en del deltagare eventuellt uteblev på grund av att det samtidigt ordnades ett par andra tävlingar.

– För vår del skulle vi gärna se att långloppet skulle fungera som ett seedningslopp till Vasaloppet, men det kräver en justering av längden på sträckorna, säger Lindberg.

ÖSK firar 80 år

Söndagen var också startskottet för biljettförsäljningen till ÖSK:s 80-årsfest den 7 april. Ordförande Henrik Malmberg säger att man inledningsvis siktar på att sälja 100 biljetter.

– Det skall nog inte vara några problem, festen ordnas i Snåresalen i Ekenäs och det går bra att ta kontakt med mig om man är intresserad av en biljett.

Resultat:

Nr. Namn Förening 15 km 30 km 45 km Sluttid

101 Harri Karjalainen Suiningin Suihke 0:46:00 1:35:25 2:26:52 2:26:52

102 Tore Danielsson Borstö Byalag 0:58:00 2:01:00 3:08:18 3:08:18

103 Kim Kronberg Åbo Akademi 2:34:54 2:34:54

104 Magnus Uggeldahl Skiteam Kimitoön 0:48:40 1:39:30 2:33:09 2:33:09

105 Pasi Rantanen Österby Sportklubb 0:49:30 1:38:50 2:29:18 2:29:18

106 Christel Sundqvist Österby Sportklubb 2:10:00 3:19:05 3:19:05

107 Tom Lemström Ingå IF 1:06:27 1:06:27

108 Karl Emil Lemström Ingå IF 1:20:46 1:20:46

109 Markus Taube 2:03:46 2:03:46

110 Marja-Lena Österholm Österby Sportklubb 1:36:18 3:18:26 3:18:26

111 Calle Grönlund - 1:06:30 1:06:30

112 Stefan Enberg IK Trissan 1:22:28 1:22:28

113 Gustaf Ekholm Draksfjärds IK 2:15:55 2:15:55

114 Mats Sundqvist SINV 1:48:13 2:45:40 2:45:40

115 Gunne Österberg Österby Sportklubb 1:36:18 3:18:32 3:18:32

116 Andreas Wadenström SV 1:15:43 1:15:43

117 Thomas Blomqvist Skiteam GT 1:41:15 2:36:23 2:36:23

118 Mia Blomqvist 2:34:18 2:34:18

119 Jenna Tulonen IF Sibbo Vargarna 0:56:25 2:02:58 2:02:58

120 Mika Tulonen 0:56:25 1:51:07 1:51:07

121 Hans Dahlberg Ingå IF 2:08:15 3:19:31 3:19:31

122 Mikaela Fiskars 2:10:00 3:18:13 3:18:13

123 Carl-Gustav Måsa 1:06:28 1:06:28

124 Lönngren Jennifer Ekenäs 1:21:11 1:21:11

125 Gunlög Lönngren Ekenäs 1:37:28 1:37:28

126 Dennis Gerke IK Trissan 1:41:15 2:37:31 2:37:31

127 Tage Lindberg 1:10:48 2:25:45 3:43:30 3:43:30

128 Sebastian Österholm Österby Sportklubb 1:41:15 2:32:42 2:32:42

129 Henrika Backlund Ingå IF 1:50:15 2:49:41 2:49:41

130 Heli Löflund 2:33:28 3:51:00 3:51:00

131 Stefan Lindh Ski Team GT 1:41:15 2:34:00 2:34:00

132 Rasmus Lindh 1:41:15 2:37:29 2:37:29

133 Jan Dahlström Ski Team GT 1:44:40 2:42:16 2:42:16

134 Mikaela Lemström IK Trissan 1:34:32 1:34:32

135 Owe Backman Österby Sportklubb 0:57:00 1:55:26 1:55:26

136 JanTäppinen Österby Sportklubb 0:57:00 1:55:28 1:55:28

137 Katarina Lindholm Siggby Ski Team 1:24:15 2:58:05 2:58:05

138 Jan Biström 1:08:00 2:20:11 2:20:11

139 Edith Ljungqvist Österby Sportklubb 1:12:38 1:12:38

140 Maria Ljungqvist Österby Sportklubb 01:12:39 1:12:39

141 Leif Österholm Österby Sportklubb 01:46:40 02:42:17 2:42:17

142 Lasse Kalmi 01:02:42 1:02:42

143 Mikaela Funck Åbo IFK 01:13:18 02:28:55 03:43:04 3:43:04

144 Jan Lång OK Raseborg 02:11:02 2:11:02

145 Kimmo Mäki IK Trissan 01:49:52 1:49:52

146 Lars-Erik Rehnström 01:44:55 1:44:55

147 Juha Kuittinen Hangö 01:50:19 02:49:40 2:49:40

148 Max Söderlund Siggby Ski Team 02:15:35 03:27:22 3:27:22

149 Marcus Smedslund OK Raseborg 01:20:57 1:20:57

150 Joakim Grönroos 02:01:00 03:04:28 3:04:28

151 Harald Knaapinen Karjaan Ura 02:08:16 03:11:39 3:11:39

152 Kathrin Knaapinen Karjaan Ura 02:16:40 03:23:18 3:23:18

153 Agneta Finneman 01:16:55 02:44:06 2:44:06

154 Andreas Selenius Österby Sportklubb 01:42:23 1:42:23

155 Dan Lindholm Siggby Ski Team 00:53:40 01:51:47 02:50:41 2:50:41

156 Thomas Malmsten Österby Sportklubb 02:39:36 2:39:36

157 Maria Malmsten Österby Sportklubb 02:10:08 2:10:08

158 Emma Malmsten Österby Sportklubb 01:58:51 1:58:51

159 Jesse Sandberg Österby Sportklubb 01:12:27 1:12:27

160 Inger Holmberg 02:34:20 2:34:20

161 Emilia Lindh 02:31:22 2:31:22

162 Jonas Selenius Österby Sportklubb 01:05:50 02:12:00 2:12:00

163 Erik Lindroos 01:05:50 02:13:16 2:13:16

164 Fredrik Lindroos 02:22:40 2:22:40

165 Kim Johansson Österby Sportklubb 01:08:48 1:08:48

166 Emma Metzner OneWay Pro Team 01:58:07 1:58:07

167 Thomas Metzner Österby Sportklubb 01:10:35 02:29:20 03:51:35 3:51:35

168 Niclas Erlin 01:44:22 1:44:22

169 Daniel Grönroos 02:06:05 03:16:16 3:16:16

170 Filip Romero Österby Sportklubb 01:34:30 1:34:30

171 Jennie Bredenberg Österby Sportklubb 01:34:31 1:34:31

172 Jonna Engström-Öst 01:45:44 1:45:44

173 Markus Öst 01:45:40 1:45:40

174 Emma Äbb Österby Sportklubb 01:05:30 02:12:51 2:12:51

175 Eric Roos EIF 00:53:00 01:47:22 1:47:22

176 Maria Sundman 01:15:55 1:15:55

177 Otto von Frenckell Ingå IF 02:14:26 2:14:26

178 Mika Äbb Österby Sportklubb 01:42:00 02:37:32 2:37:32

179 Tiina-Marja Kero Österby Sportklubb 01:25:02 1:25:02

180 Sami Nevalainen 02:22:03 2:22:03

181 Catarina von Frenckell Ingå IF 01:23:12 1:23:12

182 Michael Lindblad Raseborg 02:03:46 03:09:56 3:09:56

183 Mikael Lindblad 01:00:11 1:00:11