Väglaget försämras till kvällen

Väglaget på landsvägarna försämras till kvällen på grund av snöfall. Väglaget försämras först i södra och mellersta Finland och senare på kvällen också i de övriga delarna av landet.

På förmiddagen råder uppehållsväder och köld, men under eftermiddagen kommer ett nytt snöfallsområde in från väst.

Enligt Meteorologiska institutet börjar nederbörden som snö, men längs kusten i sydväst kan det komma regn.

Temperaturen ligger under dagen kring noll i väst. I de östra och norra delarna av landet är det minusgrader hela dagen. 






Publicerad 22.02.2012 08:34

Kommentarer

Kommentarerna förhandsgranskas av Västra Nylands redaktion. De syns inte genast. Kommentarer publiceras endast med skribentens namn, signaturer godkänns inte. E-postadressen syns inte i kommentaren.

Kommentarer med Disqus
 
 
IlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitus