Utrikesminister Alexander Stubb passade på att mjuka upp sig med en joggingrunda på Kisakeskus efter söndagens FM för veteraner. Med på rundan var Reino Kärkkäinen från Kisakeskus.Foto: Nina Ahtola

Inga tvångsspråk för Alexander Stubb

– Jag är genuint tvåspråkig, jag kommer att föra min kampanj på båda språken, och jag anser att det är mycket viktigt att finlandssvenskarnas ställning tryggas.
”Partiet vill inte slopa svenskan, det där är en tillspetsad tolkning av ett råddigt partidagsinitiativ”

Det fastslår utrikesminister Alexander Stubb, Saml, som en av utgångspunkterna för sin kampanj inför riksdagsvalet 2011.

Stubb ställer upp i Nyland.

– Det är ett naturligt val, jag bor numera i Nyland, och jag har tidigare bott tjugo meter från gränsen till Esbo.

”Tvångssvenska” vill ministern inte höra talas om.

– Jag har aldrig tvingats att lära mig något språk, och jag är absolut inte bitter över något som helst språk, tvärtom.

Börja tidigare

Överhuvudtaget borde språkundervisningen i skolorna inledas tidigare.

– Om jag vore undervisningsminister skulle jag arbeta för att man tar in två främmande språk från första början i skolundervisningen, ju yngre barnen är desto lättare har de att lära sig språk.

Alexander Stubb står alltså inte bakom Samlingspartiets färska partikongressbeslut om att slopa den obligatoriska svenskan i finska skolor?

– Partiet vill inte slopa svenskan, det där är en tillspetsad tolkning av ett råddigt partidagsinitiativ, replikerar ministern med ett visst eftertryck.

Vid partimötet i juni stödde majoriteten en motion om att slopa svenskan, samtidigt som kongressen avslog ett annat initiativ som syftade till att stryka svenskan som nationalspråk i Finland.

Stolt

Alexander Stubb tycker inte om de tillspetsade attityderna gentemot svenskan och finlandssvenskarna.

– Jag är stolt över Finlands tvåspråkighet och vill inte ha någon språkstrid, jag har bott i Belgien, och där tar de språkliga konflikterna sig obehagliga uttryck, jag vill verkligen inte se något liknande här.

Stubb tänker föra en valkampanj där tyngdpunkten ligger på internationella frågor.

– Det behövs internationalism i Finlands riksdag, och jag vill jobba med internationella teman.

Men han är inte främmande för andra teman, både nationella och lokala.

– Bostäder, hälsovården, miljöfrågor, ekonomin, skatterna.

Gärna debatt med Soini

Invandringen ser också ut att bli ett viktigt valtema.

– Det är väl ingen hemlighet att jag har en liberal syn på invandring, jag har ju en invandrare hemma, ler Stubb, vars hustru kommer från Storbritannien.

Att Sannfinländarnas Timo Soini också hör de toppolitiker som ställer upp i Nylands valkrets borgar för att utlänningspolitiken finns på agendan.

– Jag har haft många roliga debatter med Timo Soini, jag ser fram mot att möta honom i en valdebatt i Nyland, säger Alexander Stubb.

Utrikesministern besökte Kisakeskus i Pojo i går, i samband med Utrikesministeriets motionsdag. På hans program fanns bland annat en uppmjukande joggingrunda.

– Återhämtning efter söndagens FM för veteraner.

I dag blir det tuffare tag, Alexander Stubb besöker Åland och ska bland annat löpa tillsammans med Janne Holmén, med EM-guld i maraton på meritlistan.

Till Georgien

På onsdagen är utrikesministern i Georgien, där han bland annat håller ett anförande vid ambassadörsdagarna som landets utrikesministerium ordnar.

Det korta kriget mellan Georgien och Ryssland sommaren 2008 blev Alexander Stubbs elddop i internationell diplomati då han som färsk utrikesminister beklädde posten som ordförande för säkerhetsorganisationen KSSE, som hade en viktig roll i förhandlingarna om vapenvila.

– Då var jag noga med att lyssna på båda parternas versioner och inte lägga skulden på någondera, det är mycket viktigt i en fredsprocess.

Alexander Stubb är glad över att statsminister Mari Kiviniemi under veckoslutet understödde tanken att stärka Finlands roll som internationell fredsmäklare, samtidigt som hon stödde Stubbs och Sveriges utrikesminister Carl Bildts initiativ om ett fredsinstitut för EU.

Fredsinitiativ

Utrikesministeriets utredning om hur Finland kunde bli en stormakt som fredsmäklare offentliggjordes i våras, initiativet stöds av president Martti Ahtisaari och riksdagsman Pekka Haavisto, De gröna. Haavisto har arbetat med konflikthantering för FN både på Balkan och i Sudan.

– Initiativet har gått vidare så långt att det finns en budget på 400 000 euro.

I det första skedet gäller det att få ett fäste, en bas för utbildningen och att knyta de rätta personerna till institutet. Någon brist på konflikter att ta itu med finns inte.

Alexander Stubb ser ingen motsättning mellan fredsinitiativen och ett eventuellt finländskt Natomedlemskap.

– Medlaren är viktigare än landet han eller hon kommer från, vapenvilan mellan Georgien och Ryssland förhandlades fram av Frankrikes utrikesminister, och Frankrike är ett Natoland.


John-Erik Jansén
john-erik.jansen@vastranyland.fi


Publicerad 06.09.2010 19:39

Kommentarer

Kommentarerna förhandsgranskas av Västra Nylands redaktion. De syns inte genast. Kommentarer publiceras endast med skribentens namn, signaturer godkänns inte. E-postadressen syns inte i kommentaren.

Kommentarer med Disqus
 
 
IlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitus