Uppgörelse väntas på femmilen
Sami Jauhojärvi får på söndag veta hur han lyckats i att bygga upp musklerna i överkroppen.Herrarnas femmil med masstart väntas igen bli en spurtuppgörelse på den sista kilometern, och placeringarna avgörs efter intensiv parstakning på stadionområdet.
– Det jämna partiet på stadion tar ungefär 40 sekunder. Om man lyckas i parstakningen kan det avgöra en olympisk medalj, tror Jauhojärvi.
Mönstret har varit likadant sedan masstarten kom på programmet i VM 2005. Differensen mellan ettan och tvåan har varit under en sekund, oberoende om man åkt i lugnt tempo i slask eller i snabbare före i solsken, oberoende om stilen varit klassisk eller fri.
Norrmännen har tagit tre av fyra mästerskapsguld på femmilen under dessa fem år. I OS-parken i Whistler finns en norsk favorit framom de andra, spurtfantomen Petter Northug. Han har redan OS-guld i sprintstafetten, stafettsilver och sprintbrons.
Aktar sig för Bauer
Konkurrenterna vet att en spurtstrid med Northug kan bli ödesdiger. Därför kommer det sannolikt att bli ryckförsök. Och man kan också passa på att rycka ifrån då de andra byter skidor på ”depån”.
Northug ser på förhand upp mest för tjecken Lukas Bauer. Bauer gav Northug på nöten i slutuppgörelsen i Tour de Ski och är inte heller rädd för att grovjobba under loppet. Nu har tjecken en chans att ta sin första seger i ett stort mästerskap.
– Vi har förberett oss på att han kan försöka rycka redan i början, säger Northug.
Det finns många jokrar i kortpacken, bland andra svensken Johan Olsson och esten Andrus Veerpalu. Den 39-årige esten tävlade så sent som för en vecka sedan i sin hemtrakt i Dorpat och tycks inte frukta tidsskillnaden och den långa resan.
Stafetten höjde självkänslan
Jauhojärvi och Ville Nousiainen litar båda på sin spurtförmåga.
– Vi gick med huvudet sänkt mot nya besvikelser, men nu har vi lyft på hakan lite. Ännu går vi inte med näsan i vädret, sade Jauhojärvi efter femteplatsen i stafetten.
Jauhojärvi hade en formsvacka i OS efter en lindrig sjukdom, men en antibiotikakur hjälpte och Rovaniemibon fick en bra kick av stafetten, där han åkte första sträckan och växlade i täten.
Nousiainen har åkt ett hyfsat OS med undantag för skiathlon, där han bröt.
Finlands tredje länk är 22-årige Lari Lehtonen, som närmast är med för att se och lära på femmilen. FNB
Publicerad 27.02.2010 21:09
Kommentarer
Kommentarerna förhandsgranskas av Västra Nylands redaktion. De syns inte genast. Kommentarer publiceras endast med skribentens namn, signaturer godkänns inte. E-postadressen syns inte i kommentaren.
Kommentarer med Disqus









