Tuomas Puputti (742) tog i ett tidigt skede hand om ledningen och kom också i mål som första man vid Raseborgsruset. Sällskap i den första raden hade hanav fr.v. Jesper Jokinen, Teddy Wikhom och Oscar Mäkinen. FOTO: THOMAS SUNDSTRÖM

REKORD I RASEBORGSRUSET

– Här var det fint att vara. Det är en otroligt fin terräng här och jag tycker man lyckats utmärkt med arrangemangen, sade Finlands Svenska Idrotts ordförande Carl-Olaf Homén sedan han på söndagen som en av 865 deltagare tagit sig i mål vid motionsloppet Raseborgsruset i Västerby.
”Det är viktigt att förnya sig, mendet skall göras försiktigt.”

Carl-Olaf Homén


Motionsföreningen Topptrim arrangerade nu för tredje gången Raseborgsruset och för tredje gången blev det ett nytt rekord. Årets 865 är en ökning med ett 60-tal jämfört med rekordet i fjol.

– Förstås måste man vara nöjd när det blir en ökning, men samtidigt sticker jag inte under stol med att jag hade hoppats den blivit större än så. Speciellt om man beaktar att förhållandena i dag är perfekta, så hade det nog kunnat vara betydligt flera deltagare, sade Topptrims ordförande Sven Nordlund.

Loppet hade som vanligt tre sträckor, 5, 9 och 13 km. Någon tidtagning förekom inte.

– Vi har nog fått förslag på att ha en tävlingsklass, men har inte tagit med en sådan. Jag är övertygad om att om vi börjar med tidtagning skulle vi förlora deltagare, säger Sven Nordlund.

Snabba löpare

Det att tidtagning inte förekom – åtminstone inte officiellt – hindrade dock inte vissa av deltagarna från att hålla en riktigt hög fart. Först i mål av alla var Tuomas Puputti som tog det 5 km långa loppet som en bra träning.

– Jag skall delta i skolmästerskapen på fredag och därför sprang jag den korta banan dag. Det kändes helt bra, sade Tuomas Puputti efteråt.

Två andra nöja deltagare var också 9-åriga Jonathan Backman och Daniel Sundström, 12, som också de sprang 5 km. De trivdes bra i Västerbyterrängen.

– Vi sprang tillsammans och banan var inte heller så tung. Det var roligt att de vara här, sade de efteråt.

Viktigt lopp

Med nummer 700 på bröstet kom sedan Carl-Olaf Homén i mål efter att ha klarat av 5 km-loppet. Det var första gången han deltog, men chansen är stor att han återkommer.

– I Solvallamarschen brukar jag som Esbobo vara med, men annars blir det inte så många dylika lopp för min del. Ett lopp som det här är nog väldigt beroende av att att man har fina arrangörer, och det har man ju här med Sven Nordlund i spetsen, sade Carl-Olaf Homén

Själv är ju Homén bl.a. känd som pappa till Stafettkarnevalen som blivit en succé med alla mått mätt och ett helt unikt arrangemang. I år firade man 50-års jubileum för denna verkliga klassiker.

– När det gäller långvariga arrangemang måste man ha en viss balans. Det är viktigt att förnya sig, men det skall göras försiktigt så att man inte förlorar något av den ursprungliga stämningen och tanken, sade Carl-Olaf Homén.

– Om det kan jag hålla helt med, fyllde Sven Nordlund i med.


THOMAS SUNDSTRÖM
thomas.sundstrom@vastranyland.fi


Publicerad 06.09.2010 19:37

Kommentarer

Kommentarerna förhandsgranskas av Västra Nylands redaktion. De syns inte genast. Kommentarer publiceras endast med skribentens namn, signaturer godkänns inte. E-postadressen syns inte i kommentaren.

Kommentarer med Disqus
 
 
IlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitus