Kaarle Kärkkäinen och de övriga KyIF-spelarna spelar på hemmaplan i Västis Cup.VN-ARKIV/THOMAS SUNDSTRÖM

BRA TESTTILLFÄLLE

– Jag tror det viktigaste för alla lag i en dylik turnering är att få testa det man tränat och se var man står någonstans, säger Kyrkslätt IF:s tränare Johan Nyberg inför lördagens Västis Cup i herrhandboll i Kyrkslätt med KyIF, Hangö IK, Karislaget BK-46 och Sjundeå IF som deltagare.
”Jag tycker det är väldigt positivt att vi fått i gång det här.”

Johan Nyberg


Den nationella handbollsäsongen kommer i gång på lördag då KyIF arrangerar den första Västis Cup i herrhandboll. Att den blir av är dock litet av en slump eftersom KyIF den här helgen egentligen skulle ha deltagit i en estländsk turnering. Man valde ändå att inte göra det.

– Men eftersom spelarna hade bokat helgen för handboll ville vi göra något. Först skulle vi spela en träningsmatch mot Sjundeå IF, men sedan började jag se om vi kunde bygga ut dagen ytterligare. Både Hangö IK och BK-46 ställde gärna upp och jag tycker det är väldigt positivt att vi fått i gång det här, säger Johan Nyberg.

Turneringen i sig är också tämligen unik. Fyra herrlag från regionen spelar en enkel serie med matcher på 2x20 minuter.

– Tyvärr hann vi inte kontakta William Team, men tanken är att det här skall bli en årligen återkommande turnering och i framtiden försöker vi definitivt få med WT också, säger Nyberg .

Bra värdemätare

Startfältet är intressant. BK-46 och Sjundeå IF tillhör inventarierna i FM-serien, medan KyIF gjort starka resultat i division 1 under de senaste åren. Hangö IK igen gör med Christer Lundqvist som tränare en intressant start i division 2.

– Vi spelar tre matcher på 2x20 minuter, d.v.s. 120 minuter per lag, vilket är lagom. Det blir inte för mycket, men man hinner göra en hel del, säger Nyberg.

Cupen inleds i befolkningsskyddet kl. 11.00 med matchen KyIF–BK. För KyIF är det förstås en riktig värdemätare.

– För FM-serielagen är den stora nyttan i matcherna säkert möjligheten att få testa nya system och för oss andra är det en chans att få mäta sig med lag från den högsta serien. Dessutom kör serierna faktiskt snart i gång, så det är en bra tidpunkt.

Förändrat lag

För KyIF är matcherna viktiga eftersom man kommer till spel i år med ett delvis förändrat lag – inte minst på backsidan då Kim Heino flyttat till Giants och Joni Jukola tagit steget till Sjundeå IF som s.k. utvecklingsspelare. Därtill är nyckelspelaren Sebastian Aarnio opererad och borta åtminstone till jul.

– Men jag tycker ändå det ser ljust ut för oss, vi har fyra backar kvar och t.ex. Juha Pesonen ser ut att gå mot en mycket bra säsong. Också satsningen på vår nya elitgrupp har kommit bra i gång. Joni Jukola kan också komma och hjälpa oss om det behövs någon gång, men annars satsar han främst på SIF, säger Nyberg.

I truppen har Nyberg 19 spelare. Målvakten Arthur Franck är ny i truppen och han gör come back i handbollssammanhang efter att senast ha spelat i HIFK för några år sedan.

– Vår målsättning i år är helt klart att hålla div. 1-platsen, konstaterar Nyberg.


THOMAS SUNDSTRÖM
thomas.sundstrom@vastranyland.fi


Publicerad 25.08.2010 20:37

Kommentarer

Kommentarerna förhandsgranskas av Västra Nylands redaktion. De syns inte genast. Kommentarer publiceras endast med skribentens namn, signaturer godkänns inte. E-postadressen syns inte i kommentaren.

Kommentarer med Disqus
 
 
IlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitus