Petra är hoppfull
Hej på er alla!Nåja, nu börjar jag röra på mig igen lite smått, har haft tre veckor paus med all motion för att akillessenan skulle repa sig.
Och det har inte varit roligt och lätt när man är van att röra på sig.
Jag har prövat på zumba och att vara på gymmet och det har gått bra så länge jag inte hoppar. Så det börjar lysa ett ljus i tunneln nu, känns det som.
Jag har ännu några gånger fysioterapi kvar, så nu ser det inte mera ut som att jag skall opereras. Eller i alla fall vill inte jag göra det. Förra veckan var det nog mycket nära att jag skulle ha ringt och bokat tid till ortopeden för operation, men nu äntligen har det blivit bättre. Som värst hade jag en plommonstor knöl på akillessenan och ont!
Så tack vare vilan är jag orolig för sista träffen med vågen :)).
Nä, roligt skall det bli att träffas igen men ledsamt också, vi måste hitta på något sätt att träffas i fortsättningen.
Hoppas ni andra är i skick och mår bra!
Hälsningar Petra
Publicerad 22.10.2010 11:20
Kommentarer
Kommentarerna förhandsgranskas av Västra Nylands redaktion. De syns inte genast. Kommentarer publiceras endast med skribentens namn, signaturer godkänns inte. E-postadressen syns inte i kommentaren.
Kommentarer med Disqus











