Teatereleverna har uppvärmning inför föreställningen av Till Fedra i Lakki på Leros. Foto: Alexander Salvesen

Grekerna jublade över Fedra

Till Fedra fick stående ovationer och ett otroligt mottagande på den grekiska ön Leros. Teaterstuderandena vid Västra Nylands folkhögskola kommer sällan att glömma sitt grekiska dop.

Nu har teaterlinjens elever återkommit till Finland från sin turné till Leros där de visade pjäsen Till Fedra. Hemfärden skulle egentligen ha skett torsdagen den 14 men det stormade så hårt kring Leros att fartyget inte kunde ta dem till Aten. Resan bokades om till följande dag.

Teaterlinjens konstnärliga ledare Åsa Salvesen har nästan inte ord att beskriva mottagandet på ön:

– Ett fantastiskt mottagande! En otrolig resa! Jag har aldrig varit med om liknande reaktioner!

Grekerna kan sin Fedra

– I fyra dagar byggde vi upp föreställningen i ett litet samhälle där det finns en teater. Det var ganska mycket att göra att få allting i gång. Även om scenografin är enkel behövs en hel del för att få ljus och ljud att funka som det ska.

– Vi hade ingen aning om hur grekerna skulle ta emot oss. Att spela en svensk pjäs på en grekisk ö? Vilken skulle reaktionen bli? Den här tiden var det nästan enbart ortsbor på ön, inte turister, berättar Åsa om stämningarna innan.

Grekerna kan sin Fedra, säger hon och uppger att man också gjort en synopsis av texten.

Stående ovationer

Publiken använde alla känselspröt och det var knäpptyst under hela föreställningen.

– När man inte förstår ett spån måste man öppna alla andra sinnen. Och det fungerar när det inte handlar om teater som bygger bara på ord, man når ut, säger Åsa och berättar att reaktionerna var helt oväntade: Stående ovationer och folk med tårar i ögonen!

– Leros är ju en liten ö med 8 500 invånare som upplever att de finns i periferin av Europa. Att någon vill komma dit med en föreställning är stort. Där finns också en aktiv teater- och kulturförening.

– Vi samarbetade med kulturföreningen Artemis som tidigare gjorde ett besök i Raseborg och blev väldigt varmt mottagna på alla sätt. Det var ett intensivt program och man fick en känsla av att folk aldrig sover. Vi blev bjudna hem till grekiska familjer och vi lärde oss dansa traditionella grekiska danser. Allt som Leros hade att ge öppnades för oss, säger Åsa Salvesen som är övertygad om att eleverna har minnen för livet av sin arbets- och studieresa. Den blev ett sant grekiskt dop.


MARIT LUNDSTRÖM

marit.lundstrom@vastranyland.fi


Publicerad 16.04.2011 21:25

Kommentarer

Kommentarerna förhandsgranskas av Västra Nylands redaktion. De syns inte genast. Kommentarer publiceras endast med skribentens namn, signaturer godkänns inte. E-postadressen syns inte i kommentaren.

Kommentarer med Disqus
 
 
IlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitus