
På SBA Interior i Svartå, där man också varit tvungen att ta till permitteringar, tro man på en vändning till det bättre nästa år. Företaget är är specialiserat på fartygsinredningar och fungerar som underleverantör inom metallbranschen. FOTO: AGNETA SJÖBLOM
SBA Interior investerar med tanke på nästa år
Fortsatt dystert i vår och sommar. Det beskedet ger en färsk rapport över de regionala ekonomiska utsikterna. Däremot finns vissa tecken som förebådar en liten ljusning i höst.
”Vad gäller år 2011 är vi optimistiska i Svartå.”Björn Siggberg
Torleif Söderlund, vd för Västra Nylands handelskammare, tycker att rapporten som sammanställts av arbets- och näringsministeriet samt närings-, trafik- och miljöcentralen, ger en bra sammanfattning av nuläget. Helt beredd att skriva under prognosen om bättre tider redan i höst är han ändå inte.
– Det kommer inte riktigt fram vad den förväntningen skulle basera sig på, motiveringarna verkar lite skrala. Kanske den främsta orsaken är att det varit så tidigare. Efter en sämre period har det alltid blivit bättre igen.
Enligt Söderlund finns det många stora frågetecken i världsekonomin. Det akuta skedet av bankkrisen är förbi, det har lanserats stora statliga hjälppaket och tryckts nya pengar vilket i det långa loppet torde leda till inflationsförväntningar.
– Framförallt i USA hålls läget för tillfället upp med offentliga pengar. Läget verkar vara stabilt men vad händer när pengarna tar slut?
Västnyländsk misär
Enligt rapporten hör de kunskapsintensiva branscherna till dem som klarat sig bäst under den ekonomiska krisen.
– Några sådan branscher har vi egentligen inte i vår region. Transport-, industri- och byggbranschen som är de värst utsatta är däremot alla är starkt representerade hos oss vilket också kan ses som en orsak till den höga arbetslösheten.
Läget är svårt och Söderlund tycker att det skulle vara skäl att vända sig till statsmakten. Till exempel Salo har fått pengar på grund av Nokias problem.
– Det tokiga med att höra till landskapet Nyland är att vi blir behandlade på samma grunder som huvudstadsregionen. Man ser inte ”misären” som råder.
Bättre nästa år?
Björn Siggberg, vice vd för Svartåföretaget SBA Interior, tror däremot på bättre tider nästa år.
– Inom metallindustrin finns tecken på att situationen kommer att svänga. Hur snabbt eller långsamt det sker beror på vilket branschområde man jobbar i. Som helhet kommer vi att ligga på en bättre nivå år 2011 än 2010.
Att uppnå den tidigare nivån kan däremot vara svårt.
– Det har försvunnit en massa jobb utomlands som inte kommer tillbaka. Samtidigt är vi i ett läge där det inte uppstår någon ny industri i vårt land längre.
Vilka tecken på ljusning handlar det om?
– Till exempel har tillverkningen av skogsmaskiner börjat röra på sig från att tidigare ha legat helt nere. Bakgrunden till det är att svenska kronan förstärkts gentemot euron vilket är positivt för träförädlingen i Finland.
– Det har visserligen inte kommit in några fartygsbeställningar till Finland men det är i varje fall en massa förfrågningar på gång, vilket är en skillnad från motsvarande tid i fjol.
Satsar för uppgång
Varvsindustrin fungerar med fördröjning. Från beställning tar det lång tid tills fartyget finns i produktion. I väntan på bättre tider gäller det att försöka vara seg och härda ut.
– För tillfället lever vi från hand till mun. Vi skulle ha kapacitet för mycket mer arbete. Hur vi klarar oss beror långt på hur många reparationsprojekt vi får in. Men vad gäller 2011 är vi optimistiska i Svartå. Vi satsar med tanke på uppgång, säger Björn Siggberg.
Flere stora maskininvesteringar som breddar Svartåfabrikens repertoar är aktuella. Till den största enskilda satsningen hör kombinationsmaskinen som både kan laserskära och mekaniskt bearbeta detaljer. Maskinen ska installeras vecka 12 och tas i bruk efter påsken.
– Vi rustar för uppgång. Oberoende om den blir liten eller stor kommer vi att vara med och kämpa om marknadsandelar.
Agneta Sjöblom
agneta.sjoblom@vastranyland.fi
Publicerad 05.03.2010 20:11
Kommentarer
Kommentarerna förhandsgranskas av Västra Nylands redaktion. De syns inte genast. Kommentarer publiceras endast med skribentens namn, signaturer godkänns inte. E-postadressen syns inte i kommentaren.
Kommentarer med Disqus














