
Ett antal Sisu ETP 8x8 lastbilar ingår i beställningen som ska vara levererad nästa år. FOTO: SISU AUTO
Nytt miljonkontrakt för Sisu Defence
KARIS Sisu Defence och franska Thales-Raytheon Systems har undertecknat ett leveranskontrakt värt 8,5 miljoner.Kontraktet gäller drygt 20 terränglastbilar som ska serva det av Thales-Raytheon tillverkade radarsystemet Ground Master 403.
Sisus vice verkställande direktör Timo Korhonen är givetvis nöjd över avtalet.
– Det är en både bra och trevlig affär för oss eftersom det handlar om våra normalprodukter. Vanligtvis krävs det mycket planering. I relation till koncernens omsättning på 50 miljoner i året är affären rätt betydande.
I leveranskontraktet ingår tunga Sisu ETP 8x8-lastbilar som kommer att bära radarlavetter och utrustas med ett av radarövervakningsutrustningen krävt stabiliseringssystem, STS. I leveransen ingår även medeltunga Sisu A2045 4x4 terränglastbilar utrustade med lyftkran och lastflak som kommer att användas som radarsystemets servicebilar.
Radarövervakningen blir en del av det finska luftvärnssystemet.
Sisubilarna ska vara levererade inom utgången av år 2012. Hälften av produktionen är inplanerad till 2011, hälften till 2012. VN
Publicerad 07.07.2010 19:26
Kommentarer
Kommentarerna förhandsgranskas av Västra Nylands redaktion. De syns inte genast. Kommentarer publiceras endast med skribentens namn, signaturer godkänns inte. E-postadressen syns inte i kommentaren.
Kommentarer med Disqus









