
Marko Boelius och Johan Weckström vid Bemas motorsågshylla där det var trängsel under förra veckan. FOTO: AGNETA SJÖBLOM
Ägarbyte med chockstart
KARIS Marko Boelius och Johan Weckström tog över Bema Center i Karis vid årsskiftet. Stormen såg till att de nya ägarna fick en flygande inledning.Generatorer, motorsågar och andra skogstillbehör har under de senaste dagarna gått åt som smör i solen i butiken vid Köpmansgatan i Karis.
– Marko sålde den sista generatorn i går. Tanken var att han skulle börja på Bema i lugn takt, med lite inventering, men i stället var det full panik. Han var lite chockad, säger Johan Weckström.
Det är inte bara i Bema som generatorerna sålt slut. Hyllorna gapar tomma på de flesta håll i landet, eventuellt de stora kedjorna undantaget. Vissa märken ska finnas att få igen i slutet av månaden.
Förorsakade stormen rusning har den första snön däremot inte påverkat handeln nämnvärt.
– Vi sålde två tredjedelar av snöslungorna redan i oktober och november. De som blivit utan under de två tidigare vintrarna har den här gången varit ute i god tid, säger Johan Weckström.
Gamla kollegor
Lika fartfyllda veckor räknar de nya ägarna inte med att få uppleva i fortsättningen utan är förberedda på också kämpiga tider. Konkurrens är hård, i synnerhet vad gäller handeln med de lite större maskinerna.
– Håller man fötterna på jorden går det säkert bra, säger Marko Boelius.
– Intresset måste finnas där, säger Johan Weckström och räknar med långa arbetsdagar.
Johan har jobbat på Bema sedan 1999 och är säkerligen ett bekant ansikte för alla Bemakunder. Markos nuna kan däremot ha fallit i glömska eftersom han slutade på Bema 2001 efter att ha jobbat där sedan 1994.
– Vi har med andra ord varit arbetskamrater redan tidigare.
Under pausen från Bema har Marko ägnat sig åt yrket som restaureringssnickare.
– Eftersom hälsan började tryta lite ville jag byta till något som fysiskt är lite lättare. När Sigge tog kontakt i somras tyckte jag att det här lät intressant. Beslutet underlättades av att jag har erfarenhet av att vara företagare från tidigare, säger Marko Boelius.
Få förändringar
De nya ägarna planerar inga större förändringar i verksamheten förutom en eventuell ommöblering i butiken och öppnandet av egna hemsidor. Varumärkena förblir de samma.
Bemas specialitet är trädgårds- och skogsutrustning, men man saluför också bland annat verktyg, elmaskiner, bultar, arbetskläder och -skor.
Johan och Marko medräknat ingår fyra personer i butikspersonalen. Tidigare ägaren Sigvard Bäckman, som numera titulerar sig pensionär, kommer fortsättningsvis att finnas till hands för att ge goda råd.
– Just nu är han på semester men jag har redan ringt och stört honom en gång. Han kommer säkert att fungera som konsult åt oss en lång tid, säger Johan Weckström.
Sigvard Bäckman startade Bema den 1 april 1994.
Agneta Sjöblom
agneta.sjoblom@vastranyland.fi
Publicerad 04.01.2012 11:23
Kommentarer
Kommentarerna förhandsgranskas av Västra Nylands redaktion. De syns inte genast. Kommentarer publiceras endast med skribentens namn, signaturer godkänns inte. E-postadressen syns inte i kommentaren.
Kommentarer med Disqus











